gogo

A+ R A-


Еве како „браштата Блгари“ прославиха Богојавление (ВИДЕО)

altНиз цела Бугарија утрово се слави празникот Богојавление или по тамошно Јордановден, а традиционано најхрабрите влегуваат во студените води на реките и езерата. Традиционалното „машко оро“ со тапани и песни се играше во ледените води на реката Тунџа во Калофер  Ова орово Калофер е уникатно и се игра само во градот повеќе од 100 години. 

Не само во Калофер, туку и во сите делови на Бугарија, луѓето велат дека кој и да е, не се разболил откако влегол во ледената вода и не го фаќа студот. Доколку има мраз во водата, тогаш годината ќе биде бериќетна со здравје за верниците.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.