gogo

A+ R A-


Научниците открија: Темното чоколадо предизвикува исто чувство како и канабисот

https://maskimagazin.faktor.mk/media/main/2021/08/20210813131450.jpgДобро е познато дека темното чоколадо има многу придобивки, но научниците од универзитетот во Лондон направија уште едно откритие.

Всушност, Men's Journal објавува дека, според научниците, темното чоколадо содржи психоактивна состојка која создава исто чувство како и употребата на канабис. Тоа е фенилетиламин, невромодулатор кој помага во регулирање на расположението.

Како дел од студијата на 13.626 луѓе, оние кои јаделе само 15 грама темно чоколадо, имале 70 проценти помалку веројатност да пријават симптоми на депресија. Покрај тоа, својствата на темно чоколадо слично на канабиноид создаваат сличен вкус, според Универзитетот во Лондон.

Комплексни флавоноидни комбинации во темното чоколадо можат да помогнат во борбата против депресијата. Авторот на студијата, д-р Сара Џексон пишува дека студијата „дава некои докази дека конзумирањето чоколадо, особено темното, може да ги намали симптомите на депресија“.

Сепак, Д-р Џексон продолжува, „потребни се повеќе истражувања за да се разјаснат врската за причината и ефектот“.

„Депресијата може да предизвика губење на интересот за консумирање чоколада кај луѓето и може да има и други фактори што ги тера луѓето да јадат темно чоколадо помалку“, додава таа. Сепак, треба да знаете дека чоколадото, како и што било што друго, не треба да биде преценето, бидејќи тоа може да предизвика прекумерна дебелина ако се јаде во големи количини. Јадете сè во нормални количини, а чоколадото треба да биде лек за наградување по здравиот и балансиран оброк.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2051
mod_vvisit_counterВчера6365
mod_vvisit_counterОваа недела8416
mod_vvisit_counterМинатата недела42976
mod_vvisit_counterОвој месец36326
mod_vvisit_counterМинатиот месец164894
mod_vvisit_counterВкупно16263913
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.