gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Ја загуби најважната битка, почина малиот ангел Давид Стојановски

Е-пошта Печати PDF

alt

Пред нешто повеќе од година и половина, момчето од Кратово со волшебна насмевка ја крена македонската јавност на нозе. Веста за подмолната болест која го нападна тогаш 12-годишниот Давид се прошири со брзина на светлината. Со бројни донации од сите страни на светот, се собраа средства за итна операција на ногата и спасување на животот на детето што сакаше да биде фудбалер. Виенскиот лекар д-р Коц на најпрофесионален начин ја ампутираше ногата на Давид и му вгради протеза за да може да се движи. Но, подмолната болест своите одвратни пипки ги пушти до неговите бели дробови, па битката за живот на младото момче продолжи. По низа хемотерапии, зрачења, патувања до Виена и Скопје, сите се надевавме дека Давид ќе застане на нозе и дека ќе ја победи подмолната болест.
За жал, денес стигна кобната вест. Давид ја загуби најважната битка. Замина меѓу ангелите. Прерано и маченички.

 

http://www.aberdzija.com/gradska/junachishte-ima-da-izdrzhish-zhivot-za-david-stojanovski-video.html

 

http://www.aberdzija.com/gradska/misijata-uspeshna-david-stojanovski-zaminuva-na-operacija-vo-viena-video.html

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2805
mod_vvisit_counterВчера4377
mod_vvisit_counterОваа недела17274
mod_vvisit_counterМинатата недела20513
mod_vvisit_counterОвој месец39962
mod_vvisit_counterМинатиот месец106839
mod_vvisit_counterВкупно10519368
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.