gogo

A+ R A-


Култура

https://media.licdn.com/mpr/mpr/shrinknp_400_400/AAEAAQAAAAAAAAiRAAAAJDFiOWY4ODJlLWNlYTItNDAyMC04MTAwLWE0YTJhODI3YWVkZA.jpgНа 10 јуни започнува летниот распуст за учениците. Многумина мислат дека истото важи и за наставниците. Замислете, дури и моите дома до пред некоја година ме прашуваа, дали секој ден ќе одам на работа. А секој втор што ме сретнува ми го поставува прашањето „ И што правите...
Повеќе...
Фотографија на Манускрипт - Здружение на писатели.

Сабота, 10 јуни, 12 часот, Музеј на Кратово

Фотографија на Митко Пенџуклиски - Кратово (средно училиште).

Делот во кој говорат учениците од „Митко Пенџуклиски“ почнува во 27-та минута од видеото...
http://www.youtube.com/watch?v=kOMQrI-3A1I

althttp://www.youtube.com/watch?v=HEV0_gMznG8

Околу 200 пензионери од Кратово, Крива Паланка, Куманово и скопските општини Центар, Аеродром и Чаир, покажаа дека животот во седмата и осмата деценија може да биде интересен и полн со уживање. Шесте пензионерски здруженија денес со песни, ора...
Повеќе...
clip_image002ЗАВРШЕН НАСТАН ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ „ОПШТИНСКО КОРИСНА РАБОТА – ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ“

Промоција на реализираните активности

22.03.2017година 13.00 часот

Мултимедијален центар (Кино сала) – Кратово

Опшина Кратово во рамките на програмата „Општинско корисна работа“ во...
Повеќе...
altСекоја држава има свој приоритет и интерес да го подобри и да го унапреди својот образовен систем, така што постојаните анализи на образованието и барањето на соодветни и практични решенија секогаш се во насока да се поддржува она што е ново и да се одржува она што е добро...
Повеќе...
altВања Лазарова ќе остане запаметена како голем уметник и еден од најдобрите изведувачи на изворни народни песни. „Со маки сум се родила“, „Петро Петроленко“, „Многу ми го фалат бабо“, „Параходот ми замина“, „Легнала Ѓурѓа на рамно гумно“, „Во ливаѓе ладен извор има“...
Повеќе...
фотографија на Daniel de la TodorovskiФ А К Е Л

Во чест на св.ЃОРЃИ КРАТОВСКИ

НЕМО ЈА ГЛЕДАМ ФРЕСКАТА
НА ЖИВОТОТ
КАКО ФАКЕЛ
ПЛАМЕН ФРЛА
ЧИНИШ СЕКОЈ МИГ
ПЛАЧОТ ЌЕ ИМ ВРНЕ
НА КРАТОВСКИТЕ ГРЛА
ЗА МАЧЕНИКОТ ШТО ГО СЛАВАТ
ЗА ДОЖДОТ ШТО ВЕРАТА
ЌЕ ПРЕГРНЕ
ЗА ИСКРИ ШТО ФРЧАТ ПО НЕБЕСА ГОРЕ
ЗА МЕТАНИЈА НА ОГНОТ...
Повеќе...

Страница 5 од 40

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска678
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела678
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец215924
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795232
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.