gogo

A+ R A-


Култура

altПроменливите температурни разлики ги загрижуваат сите - здравите, болните, возрасните, па дури и помладите се соочуваат со здравствени проблеми. Главоболки, вртоглавици, мускулни болки, нагли промени во притисокот и недостиг на енергија - се само некои од проблемите со...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=lPe0A-isnOQ

http://www.etnofilmzlatna.ro/wp-content/uploads/2016/06/slide-etno-film-1.jpgВо Музејот на Кратово утре (петок) почнува петтиот меѓународен фестивал на етнолошки филмови „Кратово 2016“. На него ќе бидат прикажани 34 етнолошки филмови снимени од автори и на локации од сите страни на светот. Македонското етнолошко друштво ќе биде домаќин на автори од...
Повеќе...
altХрамот на „Св.Воведение на Пресвета Богородица“ во кратовското село Шлегово доби нов изглед, откако беа направени низа градежни и санациски зафати.

На црквата стара 155 години ѝ беше направена демонтажа на постоечкиот покрив од камени плочи, а се постави нова покривна...
Повеќе...
Tvorestvoto-na-Danco-Ordev-pred-prilepcaniВо салонот на Музеј на град Кратово во среда (07.09.2016 година) со почеток во 12 и 30 часот ќе биде отворена Изложбата на слики од Данчо Ордев. 

 Данчо Ордев е роден на 7.5.1945 година во Скопје. Училиште за применета уметност завршил во Скопје. Дипломирал на Академијата за ликовна...
Повеќе...
Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

http://www.youtube.com/watch?v=xRU-XkBFSHs

http://www.opstinakratovo.gov.mk/wp-content/uploads/2015/11/LOGO_Kratovo_Municipality.svg_-1.png„Парче душа“

сценски приказ на македонска љубовна и родољубна поезија

11.08.2016 год. Плато пред Дом на култура и Музеј на град Кратово (Кино Сала),  почеток : 20.00 часот

„Парче душа“ неброено пати се изведува ширум Македонија. Насекаде наидува на душевен одзив, нескриена...
Повеќе...
pavlovdenВториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички празник, слично како што има соборни денови и за свети Јован Крстител, за архангел Михаил итн. Апостолите се слават како темели...
Повеќе...
http://inpress.com.mk/wp-content/uploads/2015/07/sveti_petar_ikona-469x360.jpgСо овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот на Апостолите. Денес црквата ги слави двајцата врховни апостоли Петар и Павле. А и историски нивниот празник се утврди пред празникот посветен на 12-те, т.е. на сите апостоли...
Повеќе...
altГастро Мак - националната организација на готвачи од Македонија утре ќе биде присутна во Кратово, каде ќе го промовира својот најмлад член, кратовецот Цветанче Тодоровски. Во 10.30 часот на плоштадот „Павел Шатев“ во Кратово ќе пристигне Андријана Алачки, која е заштитно...
Повеќе...

Страница 8 од 40

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска965
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела965
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216211
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795519
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.