gogo

A+ R A-


Култура

altСојузот на борци во Кратово продолжува со активности со кои ја реализира годишната програма. Професорот по историја и претседател на боречката организација, Миле Марковски, пред поголем број гости одржа историски час за учеството на Македонија во Првата и Втората...
Повеќе...
altПреку проектот „Фискална едукација на младите“ на УЈП, средношколците од Кратово имаат можност да добијат појасна слика за тоа што претставува данокот и која е општествената корист од плаќањето на даноците. Проектот се спроведува во рамките на образовниот систем како...
Повеќе...
altПесните кои се пееле на празниците, славите и по повод разни значајни моменти од битисувањето на луѓето од кратовскиот крај, дочекаа да бидат објавени во најновата книга на Родна Величковска „Обредната пејачка традиција во Кратовскиот регион“.

Книгата ја истакнува...
Повеќе...
altВо категоријата јуниори, готвачот Цветанче Тодоровски од Кратово од ресторанот “Етно село Тимчевски“ – Куманово доби златен медал за подготвување на паста и бронзен медал во black boks - блек бокс категоријата за јуниори.

Меѓународниот гастрономски натпревар се одржа на...
Повеќе...
sveta-petkaИако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева.

Православните верници денеска ќе ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот...
Повеќе...
altФотоклубот Куманово организира изложба под наслов „Коритон“ посветена на градот Кратово. На истата може да земат учество сите љубители на фотографијата и истата е бесплатна. Сите заинтересирани за учество на изложбата своите дела можат да ги достават по електронски...
Повеќе...
altПретставата „Детски Парлемент“ на ООУ „Кочо Рацин“ од Кратово во соработка со Дневниот Центар за лица со телесна или ментална попреченост од Кратово освои награда на Драмскиот фетсивал за лица со и без хендикеп „ИГРИ БЕЗ МАСКА“ – ТЕАТАР БЕЗ ДИСКРИМИНАЦИЈА!...
Повеќе...

Страница 7 од 40

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1054
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела1054
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216300
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795608
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.