gogo

A+ R A-


Култура

Слики на Живко Поповски Цветин на донаторска акција за настраданите во поплавите

http://www.youtube.com/watch?v=xRU-XkBFSHs

http://www.opstinakratovo.gov.mk/wp-content/uploads/2015/11/LOGO_Kratovo_Municipality.svg_-1.png„Парче душа“

сценски приказ на македонска љубовна и родољубна поезија

11.08.2016 год. Плато пред Дом на култура и Музеј на град Кратово (Кино Сала),  почеток : 20.00 часот

„Парче душа“ неброено пати се изведува ширум Македонија. Насекаде наидува на душевен одзив, нескриена...
Повеќе...
pavlovdenВториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички празник, слично како што има соборни денови и за свети Јован Крстител, за архангел Михаил итн. Апостолите се слават како темели...
Повеќе...
ДЕНЕС е ПЕТРОВДЕН, посебно важен празник ЗА МАКЕДОНЦИТЕ - iNFOMAX.mkСо овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот на Апостолите. Денес црквата ги слави двајцата врховни апостоли Петар и Павле. А и историски нивниот празник се утврди пред празникот посветен на 12-те, т.е. на сите апостоли...
Повеќе...
altГастро Мак - националната организација на готвачи од Македонија утре ќе биде присутна во Кратово, каде ќе го промовира својот најмлад член, кратовецот Цветанче Тодоровски. Во 10.30 часот на плоштадот „Павел Шатев“ во Кратово ќе пристигне Андријана Алачки, која е заштитно...
Повеќе...
http://hitportal.com.mk/wp-content/uploads/2015/06/etno-grupa-monistra.jpgНа 8 јули (петок) во Кратово концерт ќе одржи етно групата „Монистра“, во рамки на фестивалот „Златни денови“.

Сите членови на групата се музички образовани и имаат завршено Факултет за музичка уметност при универзитетот Св. “ Кирил и Методиј” во Скопје. Групата свири...
Повеќе...
http://strumicaonline.net/wp-content/uploads/2014/03/w1-1024x576.jpgВо рамките на манифестацијата „Топол културен бран 2016“ во организација на општина Кратово а со финансиска подддршка од Министертвото за култура на РМ, најмладата публика во Кратово ќе има можност да ужива во детската театарска претстава ,,Волшебникот од Оз,, во изведба...
Повеќе...
alt-Дали фотосафарито во Кратово беше полн погодок, планирате ли и следната година уште едно фотосафари во градот на кулите и мостовите?
Мислам дека фотосафарито во Кратово, што го огранизира Фото клубот „Куманово“ во рамки на фестивалот на уметничка фотографија...
Повеќе...
13516492_307326262937206_2646200547650987467_nИзложбата на плакати од 1950 година ќе биде отворена во четврток (23.06.2016 год.) во 12 часот во Музеј на град Кратово од врвни полски и европски мајстори на уметноста.

Доцните 1950-ти посведочија величествен пример на експлозија на „модерност“ во полската уметност. Ова, исто...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=rJYK3XLix10

Страница 10 од 41

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.