gogo

A+ R A-


Забава

Кловнови ги забавуваа кратовските деца

Младинскиот центар "Нова Генерација"– Кратово  во соработка со тим од Eвангелската црква  од Полска деновиве ќе реализира еднонеделна програма со различни активности. Вчера на плоштадот во Кратово имаше детска забава со кловнови...
Повеќе...
101 роза за Кате и БМВ кабрио за неродениот син

пишува - Оливер Арсовски

Повремениот репрезентативец и кратовски зет Стевица Ристиќ и приреди пријатен шок на својата сопруга Катерина. Шармерот Стевица и подари букет со 101 роза за нејзиниот 24-ти роденден, а уште поголемо...
Повеќе...
Преродба на рок-музиката во Кратово

пишува - Славица Јаковска

По неколку години на стагнација на рок музиката во Кратово, се случи нова преродба со формирањето на рок бендот d'Fender's. Со формирањето на бендот заживеаја ноќните свирки во Кратово за време на викендите...
Повеќе...

Аберџија бр.6. мај 2010

 

ЗА ЧИТАЊЕ ТУКА

Маскенбал во Кратово

пишува - Оливер Арсовски

Деца маскирани во принцези, принцови, кловнови, невести, пеперутки, нинџа желки и други јунаци од цртаните филмови и детските приказни, продефилираа денеска по улиците на Кратово, за дазавршат на плоштад и пред домот на...
Повеќе...

Дует на Елеонора и Есма

Есма и Елеонора во дует на „Прилеп фолк-фест“

пишува- Оливер Арсовски

Кралицата на ромската песна Есма Реџепова Теодосиевска ќе пее во дует со нејзината заменичка Елеонора, која е вокал на новоформираната група "Есма'с бенд". Есма и Елеонора премиерно ќе ја испеат...
Повеќе...
Интервју со Благоја Ристовски и Југослав Мишев (2 lifes), хип-хоп артисти

пишува: Благица Димитровска

Колку време практикувате да слушате Хип-Хоп музика?

Од самиот почеток слушавме друг вид на музика, други насоки но откако македонскиот Хип-Хоп почна да се популар изира...
Повеќе...
"ЕСМА'С БЕНД" ПОДГОТВУВА СПЕЦИЈАЛЕН НАСТАП ЗА НАЦИОНАЛНИОТ ЕВРОСОНГАко победиме 16 милиони Роми ќе гласаат за нас

"Есма'с бенд", во кој пее наследничката на Есма, Елеонора ќе настапуваат на националниот избор за песна на евровизија што ќе се одржи месецов во Универзална...
Повеќе...
Кралицата на ромската песна, Есма Реџепова-Теодосиевска за прв пат јавно ја прикажа нејзината заменичка, матурантката Елеонора Мустафовска ( 18) од Кратово, која со ансамблот "Теодосиевски" настапи на "Прилеп- фест“ и освои прва награда од публиката. Ако денот по утрото се...
Повеќе...

Да се насмееме - Дел 1

Наставничката го прашува Трпе: - Што знаеш за старите римјани? - Знам дека сите се мртви.______________________________________________________________________Трпе фатил нова женска, седат на клупа во парк и муабетат.

-Маче ај биди искрена со мене и кажи колку пати си одела со други тука во парк, пешки.

-Не...
Повеќе...

Страница 64 од 65

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.