gogo

A+ R A-


Да и помогнеме на Цаци од Кратово да ужива во слободата, да донираме за лифт

Е-пошта Печати PDF

altЦаци е лице со церебрална парализа. Позитивен и ведар лик, преполна со оптимизам и покрај сите маки и страдања низ кои поминува во животот. Граѓаните на Кратово ја знаат како насмеано девојче, кое благодарение на нејзините верни другари, знаеше со инвалидската количка да излезе на кафе на градскиот плоштад. Но, во последно време, се поретко ја гледаме Цаци. Проблем се скалилата во нејзиниот двор, кои Цаци и покрај несебичната помош од својата мајка, не може да ги помине за да излезе на улица. Цаци е се почесто сама, во својот двор и соба, далеку од очите на јавноста. Мечтае за слобода, за миговите кога пие кафе и се смее со своите другарчиња на плоштадот во Кратово.
Решение има. Потребен е лифт во нејзиниот двор, со помош на кој ќе може да излезе на улица и да ужива во животот, колку и да е тој тежок за живеење. Лифтот чини 5.500 евра. Тоа се многу пари за нејзиното семејство кое живее од социјална помош и додаток за мобилност. Веруваме дека хуманите граѓани ќе помогнат со донации што поскоро да се купи потребниот лифт. Цаци ќе ви биде бескрајно благодарна.
ТРАНСАКЦИСКА СМЕТКА за донации
320-500022734065
Митка Петковска
alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1128
mod_vvisit_counterВчера10683
mod_vvisit_counterОваа недела52909
mod_vvisit_counterМинатата недела57648
mod_vvisit_counterОвој месец116976
mod_vvisit_counterМинатиот месец256384
mod_vvisit_counterВкупно15067482
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.