gogo

A+ R A-


Градска

altНа 29. април 2022 година Организацијата на езервни официри на Република Македонија го одбележа јубилејот 70-години од формирањето, 1952-2022.Одбележувањето на јубилејот се реализира во два дела, во 16.00 часот во Домот на Армијата се одржа седница на Собранието во проширен состав со...
Повеќе...
altГолеми количини на неразградлив отпад денеска беа подигнати од Старото градско подрачје, Карши бавча, Кеј на Кратовска река, спортските и детски терени, дворовите на образовните институции, во рамки на акцијата „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“.Се чистеа сокаците, депониите во...
Повеќе...
http://www.opstinakratovo.gov.mk/wp-content/uploads/2022/04/277425767_298186132435076_3756239180849571489_n.jpgРекторот на Универзитетот за туризмот и менаџмент Скопје, проф. д-р Аце Миленковски и Градоначалникот на општина Кратово Тодорче Николовски во просториите на општината потпишаа Меморандум за соработка.

Со овој меморандум меѓу општина Кратово и УТМС ќе се организираат...
Повеќе...
alt

Население 0-4 години = 203 жители
Население 5-9 години = 288 жители
Население 10-14 години = 277 жители
-----------------------------------------------
Население 70-74 годинин = 513 жители
Население 75-79 години = 322 години
Население 79-84 години = 195 жители
Население над 85 години = 110 жители

alt

Резултатите од неодамна завршениот попис во нашата држава покажаа дека бројот на резидентно население во Општина Кратово се намалила од 10.441 во 2002 година на 7.545 жители во 2021 година.

Можно е да е слика од текстПрви Април, Ден на шегата и смеата кој широко се прославува низ цел свет. На тој ден карактеристични се маските кои имат цел да не насмеат и расположат.Петок, 11 часот, во Мултимедијален центар – Кино сала, поради најавата од дожд ќе го одбележиме 1ви Април со различни...
Повеќе...
altВо зајакнати полициски контроли спроведени на 4 и 5 март на подрачјето на општините Куманово, Крива Паланка и Кратово, службениците од Секторот за внатрешни работи Куманово изрекле вкупно 125 санкции за управување со моторно возило под дејство на алкохол и за брзо...
Повеќе...
altНа достоинствен начин, како што прилега на ликот и делото на заштитникот на градот, кратовчани денес го прославија празникот св.Ѓорѓи Кратовски. Со свечената литургија началствуваше митрополитот кумановско-осоговски г.Григориј.
Прославата продолжи на градскиот...
Повеќе...
altСредното општинско училиште „Митко Пенџуклиски“ од Кратово денес со скромна прослава го одбележа патрониот празник и 62 години од своето постоење. На настанот покрај вработените и учениците од средното училиште, присуствуваше и градоначалникот на Кратово, Тодорче...
Повеќе...

Страница 1 од 98

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.