gogo

A+ R A-


Градска

altВелат, кратовци секаде низ светот ќе сретнеш, а во Кратово најмалку. И така е. Се раселија насекаде низ светот, по сите континенти, но се чини, најмногу во „ветената“ земја Германија. По тој пат, пред нешто повеќе од две години тргна и кратовецот Влатко Арсов, откако сфатил...
Повеќе...
altВкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.569, бројката на оздравени пациенти е 131.530, на починати е 4.772, а бројот на активни случаи изнесува 15.267.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по...
Повеќе...
altЦаци е лице со церебрална парализа. Позитивен и ведар лик, преполна со оптимизам и покрај сите маки и страдања низ кои поминува во животот. Граѓаните на Кратово ја знаат како насмеано девојче, кое благодарение на нејзините верни другари, знаеше со инвалидската количка да...
Повеќе...
altАутизмот е невробиолошки развојно нарушување кое најчесто се манифестира во првите 30 месеци од животот, односно во првите три години од животот. Ова нарушување се јавува во периодот кога детето станува свесно за неговата околина и за себе. Бројот на деца со дијагноза на...
Повеќе...
altВкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 115.222, бројката на оздравени пациенти е 99.015, на починати е 3.388, а бројот на активни случаи изнесува 12.819.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)...
Повеќе...
altВМРО-ДПМНЕ денеска ја започна иницијативата за собирање на потписи против пописот кој власта сака да го спроведе во земјата. Собирањето потписи започна на десетици пунктови ширум земјата. Партиските ограноци на ВМРО-ДПМНЕ и Социјалистичката партија на Македонија...
Повеќе...

Свети Трифун или Свети Валентин???

Е-пошта Печати PDF
Резултат со слика за трифун или ванелтинСвети Трифун или Свети Валентин? Прашање особено актуелно последниве десетина години, дилема недоволно разјаснета кај верниците и особено младите луѓе.
А вистината е следната. И двајцата светии, и свети Трифун и свети Валентин се свети маченици за верата христијанска...
Повеќе...
депонија, кикЧистењето и затворањето на несоодветните депонии и ѓубришта во Источниот и Североисточниот регион на земјава ќе чини 9 милиони евра. Со овие финансиски средства ќе се чисти натрупаното ѓубре на нестандардните депонии од јавните комунални претпријатија, како и фрлањето...
Повеќе...
Североисточен регион — ВикипедијаДоколку сте средношколец во некое од училиштата од Североисточниот регион, Ве повикуваме да земете учество во истражувањето за актуелизирање на прашањето за дигитализација на училишните и градските библиотеки и брз и лесен пристап до дигитални содржини.

Целта е да се...
Повеќе...
altВкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85328, бројката на оздравени пациенти е 65793, на починати е 2571, а бројот на активни случаи изнесува 16964. Од вчерашната статистика се евидентираат три контролни теста, а според...
Повеќе...

Страница 1 од 94

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска873
mod_vvisit_counterВчера10683
mod_vvisit_counterОваа недела52654
mod_vvisit_counterМинатата недела57648
mod_vvisit_counterОвој месец116721
mod_vvisit_counterМинатиот месец256384
mod_vvisit_counterВкупно15067227
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.