gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/pcr-test-1.pnghttps://vistinomer.mk/skriningot-vo-uchilishtata-nema-za-cel-da-gi-ubie-decata/Фото: freepik.com
Пандемијата од коронавирусот не е измислена, таа е реална а тоа го покажуваат бројките на новозаразени и починати од вирусот. Тестовите со кои се детектира присуство на коронавирусот не се ништо друго освен стапче на...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/pcr-freepik.pnghttps://vistinomer.mk/so-selektivno-spodeluvanje-na-delovi-od-studija-se-frla-somnezh-deka-kovid-skriningot-e-opasen/Фото: freepik.com
Овој Фејсбук пост е типичен пример за недостиг контекст (missing context). Тој пренесува содржина со намерно изоставување на важни информации, а крајната цел е да дезинформира и да ја потврди тезата дека...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/covid-pixabay.pnghttps://vistinomer.mk/kovid-pandemijata-postoi-a-bolesta-kovid-19-e-predizvikana-od-virus/  Ковид-19 е заболување предизвикано од SARS-CoV-2 , вирус од фамилијата коронавирус првично откриен во Кина во декември 2019 година. Докажано е дека коронавирусите се големо семејство на вируси за кои е познато дека...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/sportisti.pnghttps://vistinomer.mk/fejsbuk-objava-dezinformira-deka-sportisti-pochinale-od-srcev-udar-poradi-primena-kovid-vakcina/Фото: Принтскрин ФБ пост
Постот произволно тврди дека има смртни случаи од срцев удар кај спортисти поради примена вакцина против ковид-19, но не се наведени нивните имиња. За ниту еден од посочените случаи...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/pfizer-commons.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-so-vakcinite-protiv-kovid-kje-ve-ubijat/фото: commons.wikimedia.orgНаспроти тврдењето во постот дека вакцините убиваат, многупати е покажано и во научни студии и емпириски во секојдневниот живот, дека ризикот од ковид и неговите компликации е далеку поголем од ризикот од...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/vccine-freepick.pnghttps://vistinomer.mk/primiv-vakcina-protiv-kovid-dali-smeam-da-se-vakciniram-protiv-sezonski-grip/Фото: freepik.com
Дилемата којашто се јавува кај пацинетите е дали оние кои се имунизирани против ковид-19, може да примат и вакцина против грип. Комитетот за имунизација препорачува граѓаните кои се вакцинирале со вакцина...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/bebinja.pnghttps://vistinomer.mk/so-stari-fotografii-lazhno-se-tvrdi-deka-vakcinite-protiv-kovid-19-predizvikale-genetski-mutacii-kaj-bebinja/Фото: Принтскрин видео
Фотографиите на кои се прикажани бебиња родени со генетски аномалии се стари е се појавиле многу години пред појавата на коронавирусот и вакцините против него. Оттука, тврдењето...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/pcr-pixabay-1.pnghttps://vistinomer.mk/pcr-testot-ne-e-kancerogen-po-sterilizacija-so-etilen-oksid/Фото: pixabay.com
Етилен оксид е гас којшто често се користи за да се стерилизира медицинска опрема. Исто така, тој се користи за стерилизација на зачини и козметика. Етилен оксид не е составен дел, односно не е елемент од кој се состои...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/pomor-fb.pnghttps://vistinomer.mk/post-na-fejsbuk-shiri-nevistini-deka-so-vakcinacijata-se-zgolemil-borjot-na-zaboleni-i-pochinati-od-kovid-19/Фото: Принтскрин ФБ пост
Постот не нуди докази кои потврдуваат дека со вакцинацијата против ковид-19 се зголемил процентот на заболени и починати од коронавирусот. Не е точно дека се кријат официјални...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/kovid-19.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-lekari-od-singapur-utvrdile-oti-kovid-19-e-bakterija-i-se-lekuva-so-aspirin/Фото: pixabay.comПостот што се споделува на Фејсбук ја манипулира јавноста дека во Сингапур била направена обдукција на починат пациент од ковид-19 и било констатирано дека не се работи за вирус, туку за бактерија...
Повеќе...

Страница 1 од 24

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8324
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13697
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154575
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033642
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.