gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/51722415058_12c0ac925f_z.jpghttps://vistinomer.mk/jashari-za-sloboden-pechat-akteri-so-zlonamerni-agendi-prodolzhuvaat-da-radikaliziraat-razlichni-grupi-vo-zemjata/Фото: Ванчо Џамбаски

Директорот на „Фондацијата Метаморфозис“, Бардил Јашари во изјава за „Слободен печат“ вели дека во Северна Македонија имаме многу ниско медиумско образование, плодна почва...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/51723039365_501ac40108_z.jpghttps://vistinomer.mk/stojanovski-za-lokalno-politichki-i-mediumski-krugovi-so-godini-gi-naviknuvaat-makedoncite-deka-govorot-na-omraza-e-neshto-normalno/Фото: Ванчо ЏамбаскиОткако започна руско-украинската криза кај нас на социјалните мрежи, почна да се води пропагандна војна, полна со говор на омраза и „навивање“ за една од завојуваните...
Повеќе...

Македонско-руски црковни односи и интереси

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/sveta-sofija-ohrid-vikipedija-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/makedonsko-ruski-crkovni-odnosi-i-interesi/Света Софија Охрид Фото: ВикипедијаВрските меѓу Охрид и Русија како стари словенски центри се континуирани низ вековите, но од Руската православна црква нема  некаква забележителна поддршка за Македонската православна црква. Руската...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/02/pfizer-sputnik.pnghttps://vistinomer.mk/kovid-dezinformaciite-opasni-isto-kolku-i-koronavirusot/Фото: Принтскрин колаж: zdravstvo.gov.mk - pixabay.comНе е реткост на социјалните мрежи да се шират наративи за вакцините против ковид-19, кои не само што ја поткопуваат довербата за нивната ефикасност, туку содржат и теории на заговор, односно...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/akteri.pnghttps://vistinomer.mk/propaganda-srpski-akteri-prikazhani-kako-voeni-heroi-vo-vojnata-vo-ukraina/Фото: Принтскрин колажКористењето на српски и југословенски дела наменети за големиот и мал екран е една од пошокантите пропагандни трикови во паралелната битка за Украина. Темата ја отвора „Би-би-си“, ја пренесуваат...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/avion.pnghttps://vistinomer.mk/so-snimka-od-videoigra-se-portretira-duhot-na-kiev/Фото: Принтскрин видеоВидеото споделено во постот што го рецензираме не е од „мистериозен пилот“, туку претставува секвенца од видеоигра „Digital Combat Simulator World“. Портпаролог на компанијата издавач за „Ројтерс“ потврди дека...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/fireshot-capture-1078-postimet.png-1416%C3%97693_-https___i2.wp.com_portalb.mk_wp-c-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/so-ednostrani-fakti-na-socijalnite-mrezhi-na-gragjanite-im-se-predlaga-da-bidat-pro-ruskata-agresija-vo-ukraina/Фото: колаж ПорталбСвесно или несвесно, од одредени лица и сајтови, на социјалните мрежи индиректно се шири проруска пропаганда за актуелниот руско-украински конфликт. Со не прикажување на сите...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/untitled-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/video-od-televiziska-serija-e-zloupotrebeno-protiv-ukrainskiot-pretsedatel-zelenski/Видеото, кое е споделено и за кое се вели дека е од претседателска кампања на Зеленски, е, всушност, од телевизиска серија во која тој бил глумец, четири години пред да стане претседател. Видеото нема поврзаност со...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/azov-1.pnghttps://vistinomer.mk/video-dezinformira-deka-vojnici-od-azov-bataljonot-palat-ruski-vojnici-na-krst/Фото: Принтскрин видеоНема докази дека војници од Азов палат руски војници живи на крст, а видеото кое кружи на Интернет е старо седум година и не е поврзано со руската инвазија на Украина

Рецензираме пост објавен на...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/03/274940080_130650769501444_3476582396875898209_n-crop.jpghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-eksukrainskata-misica-se-vkluchuva-vo-borbite-vo-ukraina/Фото: инстаграмПорнешната мис на Украина, Анастасија Лена на својот Инстаграм профил објави фотографии на кои позира со автоматска пушка, но тоа не значи дека таа  се приклучила на украинската армија. Анастасија Лена...
Повеќе...

Страница 1 од 47

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.