gogo

A+ R A-


Крива Паланка

Центарот за аудиовизуелни уметности подари дела од современа уметност на Градскиот музеј во Крива ПаланкаВо просториите на ЛУ Градски музеј Крива Паланка се оддржа свечена промоција и официјално примопредавање на првите дела во Збирката за современа ликовна уметност на Градскиот музеј.

Станува збор за современи уметнички дела, создадени во рамки на проектот „Сите бои на...
Повеќе...
altВо периодот меѓу 28 септември и 1 октомври ќе се одржи серија јавни онлајн настани за претставување на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска...
Повеќе...
altВо три општини од Североистокот, Крива Паланка, Кратово и Ранковце, неколку месеци успешно се спроведува проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“, финансиран од Европската унија, а спроведен од Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка...
Повеќе...
Сообраќајка на патот Страцин – Крива Паланка, сообраќајот е во прекинДве лице починаа, а едно е повредено во сообраќајна несреќа што се случила денеска на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка во близина на Страцин, потврди СВР Куманово.

Во сообраќајната несреќа која се случила во 9:40 часот учествувале две патнички моторни возила...
Повеќе...
Дајте ми работа ќерка ми оглувува треба да се лекува, а најмногу ...http://www.youtube.com/watch?v=F27KsDEswFo

Трајче Василевски и неговото семејство живеат во Куманово. Не се срамат да кжат дека биле азиланти, дека спиеле под мостови дека биле бездомици. Затоа сега со гордост ја покажуваат куќичката која успеале да ја направат ама знаат дека е нивна иако...
Повеќе...
altЦентарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка, денеска(16 декември) спроведе интерактивна работилница за медиумска писменост во ООУ „Х.Т.Карпош“ во Ранковце, на која учествуваа 20 основци од 9-то одделение.
Целта на работилницата е младите да создадат критичко...
Повеќе...
Фотографија на Центар за аудиовизуелни уметности.Медиумската писменост и градењето на критички став кон информациите и медиумските содржини беа тема на интерактивната работилница, што се одржа во ООУ„Илинден“ од Крива Паланка, на 5 декември 2019 година,во рамките на проектот „Медиумско описменување за критичен...
Повеќе...
Фотографија на Центар за аудиовизуелни уметности.Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка се приклучи на одбележувањето на Деновите на медиумска писменост со промотивна прес конференција на проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“, која се одржа денеска, во големата сала на општина...
Повеќе...
altГрадоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски денеска организираше прием во својот кабинет за францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, кој е во посета на Општината по повод „Еуроп раид”, при тоа најави дека Тимоние ќе биде прогласен за почесен граѓанин на Крива...
Повеќе...

Страница 1 од 28

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска695
mod_vvisit_counterВчера10683
mod_vvisit_counterОваа недела52476
mod_vvisit_counterМинатата недела57648
mod_vvisit_counterОвој месец116543
mod_vvisit_counterМинатиот месец256384
mod_vvisit_counterВкупно15067049
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.