gogo

A+ R A-


Крива Паланка

altСо свеченост на која беа доделени признанија, плакети и благодарници на бројните соработници, Локалната установа Градски музеј Крива Паланка прослави 15-годишнина од основањето. На свеченоста беше истакнато дека е остварена иницијалната каписла за понатамошна...
Повеќе...
altСо 4,1 милион денари од Бирото за регионален развој, по три децении од изградбата, ќе се санира објектот на Националната установа Центар за култура Крива Паланка.

Носител на проектот е Општина Крива Паланка, а одобрени се средства за санација, поправки и опремување на...
Повеќе...
Центарот за аудиовизуелни уметности подари дела од современа уметност на Градскиот музеј во Крива ПаланкаВо просториите на ЛУ Градски музеј Крива Паланка се оддржа свечена промоција и официјално примопредавање на првите дела во Збирката за современа ликовна уметност на Градскиот музеј.

Станува збор за современи уметнички дела, создадени во рамки на проектот „Сите бои на...
Повеќе...
altВо периодот меѓу 28 септември и 1 октомври ќе се одржи серија јавни онлајн настани за претставување на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска...
Повеќе...
altВо три општини од Североистокот, Крива Паланка, Кратово и Ранковце, неколку месеци успешно се спроведува проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“, финансиран од Европската унија, а спроведен од Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка...
Повеќе...
Сообраќајка на патот Страцин – Крива Паланка, сообраќајот е во прекинДве лице починаа, а едно е повредено во сообраќајна несреќа што се случила денеска на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка во близина на Страцин, потврди СВР Куманово.

Во сообраќајната несреќа која се случила во 9:40 часот учествувале две патнички моторни возила...
Повеќе...
Дајте ми работа ќерка ми оглувува треба да се лекува, а најмногу ...http://www.youtube.com/watch?v=F27KsDEswFo

Трајче Василевски и неговото семејство живеат во Куманово. Не се срамат да кжат дека биле азиланти, дека спиеле под мостови дека биле бездомици. Затоа сега со гордост ја покажуваат куќичката која успеале да ја направат ама знаат дека е нивна иако...
Повеќе...
altЦентарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка, денеска(16 декември) спроведе интерактивна работилница за медиумска писменост во ООУ „Х.Т.Карпош“ во Ранковце, на која учествуваа 20 основци од 9-то одделение.
Целта на работилницата е младите да создадат критичко...
Повеќе...
Фотографија на Центар за аудиовизуелни уметности.Медиумската писменост и градењето на критички став кон информациите и медиумските содржини беа тема на интерактивната работилница, што се одржа во ООУ„Илинден“ од Крива Паланка, на 5 декември 2019 година,во рамките на проектот „Медиумско описменување за критичен...
Повеќе...

Страница 1 од 29

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.