gogo

A+ R A-


Спорт

altЗа разлика од останатите прволигаши кои стартуваа нешто порано со подготовките, тренерот Горазд Михајлов им даде малку подолг одмор на фудбалерите на Силекс, со оглед дека кратовци се слободни во првото пролетно коло и ќе стартуваат на 26 февруари во дерби мечот со Шкупи...
Повеќе...
altФудбалерите на Силекс славеа во четвртфиналната пресметка против Вардар во Купот на Македонија по изведувањето на пеналите со 3-2 (0-0). Дуелот во Кратово мина со израмнета игра, екипите беа насочени повеќе кон одбрана на својот гол, отколку кон загрозување на...
Повеќе...
altПо денешниот триумф на кратовци на гостувањето во Скопје против Работнички, една работа станува јасна. Тимот кој го предводи извонредниот стратег Горазд Михајлов дефинитивно има капацитет за големи дострели и највисок пласман. Ако досега некој се сомневаше во...
Повеќе...
altДенес во просториите на ФФМ беа извлечени четирите четвртфинални парови од националниот Куп, а среќата најмногу го посака Силекс, кој за противник го доби единствениот второлигаш Вардар. Дерби пресметка секако ќе биде и дуелот меѓу Шкупи и Шкендија. Да потсетиме дека се...
Повеќе...
altФудбалскиот првилигаш Силекс сезонава игра над сите очекувања, буквално „меле“ се пред себе и по седум кола се најде на втората позиција на прволигашката табела, со четири победи, две ремија и само еден пораз од лидерот Струга. Токму кога кратовци влегоа во неверојатна...
Повеќе...
altИзвонреден старт на фудбалерите на Силекс по враќањето во прволиггашкото друштво. Две домашни победи против Работнички и Скопје, и реми на гостински терен против големиот фаворит Шкендија, тоа е епилогот по три одиграни кола, по кои четата на стратегот Горазд Михајлов се...
Повеќе...
altОваа фудбалска недела започна со тажна вест. Денес почина поранешниот фудбалер на Силекс, Металург, Беласица и Кожуф, Ѓорѓе Џонов. Ѓорѓе подолго време се бореше со болеста, потребен му беше задолжителен медицински третман и операција во Турција.За овој зафат голем број...
Повеќе...

Силекс ангажираше тројца Срби

https://sportmedia.mk/wp-content/uploads/2022/06/marinovic.jpgПрволигашот Силекс продолжува со ангажирање на нови играчи за претстојната сезона во елитната конкуренција. Деновиве ангажирани се тројца нови фудбалери од соседна Србија, традиционлниот пазар од кој кратовци со години наназад купуваат фудбалери. Нов фудбалер на...
Повеќе...
altКратово денес слави, бидејќи фудбалерите на Силекс по пауза од една година повторно се враќаат во Првата македонска фудбалска лига. Тие сезонава одиграа маестрално во ВМФЛ – Запад и на две кола до крај успеаја да обезбедата враќање во елитата.

Кратовци денеска го...
Повеќе...

Страница 1 од 127

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.