gogo

A+ R A-


Дедо Љубе од Којково се соочува со затворска казна, почнува судењето

Е-пошта Печати PDF

Храбриот дедо Љубе од кратовското село Којково, кој на јавноста и стана познат по смелоста да се спротистави на двајцата разбојници кои го измачуваа него и неговата болна и немоќна сопруга пред две години, деновиве ќе оди на суд. Македонските закони предвидуваат казна од една до пет години за убиство во миг, како и казна од три до десет години за недозволено изработување, држење и тргување со оружје. Доколку се докаже неговата вина, дедо Љубе од херој ќе се претвори во злосторник, иако кутриот човек само си го бранел својот дом од натрапниците кои го довеле во раздразнета состојба во која го извршил убиството.
Сторијата за дедо Љубе може да ја прочитате на линкот http://www.aberdzija.com/gradska/video-hrabriot-kojkovec-ne-dozvolil-kradcite-da-pobegnat-im-presudil-na-kukjniot-prag.html

alt

alt

фото - Дневник

http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=58EFE86A348D9B4EA381997C66AB5149

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.