gogo

A+ R A-


КОРОНА: Само 27 активни случаи во Кратово, четворица починаа во еден ден во К.Паланка

Е-пошта Печати PDF

19 пациенти не успеаа да се изборат со корона вирусот во изминатото деноноќие. По четворица починати има од Скопје и Крива Паланка, од кои еден има 40 години. Останатите починати се на возраст од 53 до 87 години. Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Од направени 2805 тестирања регистрирани се 982 нови случаи, во: Скопје-456, Куманово-24, Дебар-2, Штип-23, Прилеп-69, Тетово-36, Струга-38, Велес-26, Битола-45, Охрид-42, Кавадарци-43, Гостивар-34, Гевгелија-14, Струмица-28, Крива Паланка-2, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-4, Валандово-7, Виница-6, Делчево-15, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-16, Ресен-7, Неготино-9.

alt

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 556 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203. Од вчера се евидентитра еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 31554, активни 11425

Куманово 4231, активни 661

Дебар 547, активни 153

Штип 3045, активни 485

Прилеп 3643, активни 964

Тетово 4367, активни 998

Струга 1763, активни 458

Велес 2418, активни 692

Битола 2630, активни 911

Охрид 2016, активни 620

Кавадарци 1659, активни 626

Гостивар 3054, активни 845

Гевгелија 926, активни 282 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 156 на Богданци и 12 се странски државјани)

Струмица 1994, активни 579

Крива Паланка 519, активни 125

Радовиш 512, активни 132

Крушево 152, активни 74

Кочани 1416, активни 261

Пробиштип 402, активни 66

Демир Хисар 218, активни 55

Македонски Брод 196, активни 37

Пехчево 119, активни 23

Берово 441, активни 95

Валандово 253, активни 60

Виница 417, активни 125

Делчево 598, активни 287 (169 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Кратово 172, активни 27

Свети Николе 968, активни 205

Кичево 1437, активни 381

Ресен 556, активни 187

Неготино 802, активни 364 (122 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.