gogo

A+ R A-


Кратово станува жариште со 34 активни случаи на Ковид-19

Е-пошта Печати PDF

altМинистерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 8.192 тестирањe, а регистрирани се 1.250 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 421, Гостивар – 192, Тетово – 133, Куманово – 80, Струмица – 67, Кичево – 62, Струга – 53, Охрид – 38, Прилеп – 25, Битола – 23, Дебар – 19, Кавадарци – 15, Велес – 13, Штип – 12, Свети Николе – 11, Радовиш и Валандово – по 10, Кочани и Берово – по 9, Гевгелија и Ресен – по 8, Кратово – 6, Крива Паланка, Крушево и Македонска Каменица – по 4, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 3, Неготино и Демир Хисар – по 2, Богданци - 1.

alt

alt

alt

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 72688, Активни 3421

Куманово 9683, Активни 656

Прилеп 8488, Активни 141

Тетово 9380, Активни 1754

Битола 6540, Активни 187

Велес 5599, Активни 107

Гостивар 6999, Активни 1518

Кавадарци 5287, Активни 102

Охрид 5309, Активни 284

Штип 5083, Активни 109

Струмица 4670, Активни 481

Струга 3297, Активни 308

Кочани 2896, Активни 88

Кичево 3232, Активни 524

Гевгелија 2237, Активни 40

Неготино 2194, Активни 9

Свети Николе 1584, Активни 52

Ресен 1319, Активни 83

Крива Паланка 1240, Активни 10

Радовиш 1241, Активни 61

Берово 1104, Активни 52

Делчево 999, Активни 22

Дебар 1182, Активни 173

Виница 923, Активни 33

Пробиштип 802, Активни 13

Валандово 716, Активни 35

Богданци 506, Активни 12

Крушево 496, Активни 6

Демир Хисар 408, Активни 8

Демир Капија 400, Активни 3

Кратово 411, Активни 34

Македонски Брод 403, Активни 37

Пехчево 287, Активни 10

Македонска Каменица 254, Активни 5

Дојран 134, Активни 2

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.