gogo

A+ R A-


Одбележан денот на првото ослободување на Кратово

Е-пошта Печати PDF
25 април е Денот на првото ослободување на Кратово (25.04.1944г). По тој повод Општина Кратово и Музеј на град Кратово во соработка со Здружение на борци - Кратово, организираше изложба посветена на историски значајна личност на македонскиот народ: Методија Андонов Ченто.
Честа да ја видиме изложбата „ЧЕНТО – БИОГРАФИЈА НИЗ ФОТОГРАФИЈА“ ни ја овозможија НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп како и авторот на изложбата Кустос Советник Историчар Рубинчо Белчески.
Вечна слава на борците кои ги положиле животите за слободата на Кратово.
alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.