gogo

A+ R A-


Наскоро ќе почне реконструкција на Центарот за култура во Крива Паланка

Со 4,1 милион денари од Бирото за регионален развој, по три децении од изградбата, ќе се санира објектот на Националната установа Центар за култура Крива Паланка.

Носител на проектот е Општина Крива Паланка, а одобрени се средства за санација, поправки и опремување на установата.

-Премногу сме благодарни до општината за аплицирањето и до Бирото, за одобрувањето на овој проект со којшто конечно ќе се реши деценискиот проблем на НУЦК. Објектот на нашата установа не е реновиран и не се реализирани поголеми инвестиции од изградбата во 80-те години на минатиот век до денес. Проектот ќе опфати комплетна замена и уредување на ентериерот на кино салата: плафон, ѕидови, сите 376 седишта, подната облога, затоплувањето, помошните простории и соблекувални, осветлувањето, тоалетите и помошната сцена, изјави директорката на Националната установа Центар за култура Крива Паланка, Мира Ѓоргиевска.

Активностите за реализација на проектот се очекува да почнат наскоро, а Ѓоргиевска најави и уште еден инвестициски проект во НУЦК, за набавка на компјутерска опрема, со финансиска поддршка од Министерството за култура.

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2893
mod_vvisit_counterВчера4624
mod_vvisit_counterОваа недела16024
mod_vvisit_counterМинатата недела28635
mod_vvisit_counterОвој месец163693
mod_vvisit_counterМинатиот месец179642
mod_vvisit_counterВкупно15554327
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.