gogo

A+ R A-


Кратовска „Мусала“ меѓу најчудните фудбалски стадиони на планетата

Реконструираниот фудбалски стадион во Кратово познат под името „Мусала“ дефинитивно се вбројува во редот на фудбалски храмови кои се изградени на најчудни, речиси неверојатни локации. Ова фудбалско игралиште се наоѓа на највисоката кота во градот, на над 700 метри надморска височина, сместено во карпи од една страна, надвиснато над амбис од друга страна и залепено до најблиските куќи на кратовската Чаир - маала. До него се стигнува по тесни сокачиња со коцка, во најдобар случај со мини-бус.
Порталот „Аберџија“ истражуваше кои се најчудните фудбалски стадиони во светот и откри дека неколку стадиони навистина заслужуваат да се најдат на оваа листа на најчудни стадиони во светот.
1. Мусала - Кратово, Македонија

alt

2. Мунисипал - Брага, Португалија, изграден во каменолом

stadioni

3. Кантрида - Ријека, Хрватска, изграден во карпи и на самиот морски брег на Јадранско море
stadioni

4. Хернандо Силес, Боливија, изграден на 3.637 метѕри надморска висина
stadioni

5. Свангаскард, Фарски острови, изграден на десеттина метри од морето

Madeira

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска985
mod_vvisit_counterВчера6769
mod_vvisit_counterОваа недела18493
mod_vvisit_counterМинатата недела31822
mod_vvisit_counterОвој месец94731
mod_vvisit_counterМинатиот месец153921
mod_vvisit_counterВкупно15823858
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.