gogo

A+ R A-


Силекс во друштво на Баерн и Порто по најдолги серии без пораз во првенството

  • Во златната ера на фудбалскиот клуб Силекс, тоа значи во годините 1994, 95, 96 и 97, кратовци успеаја да направат нешто што е реткост, да останат непоразени на 53 меча по ред. Според овој скор, тие се наоѓаат високо на листата на европски клубови, на делба на 18-тото место, заедно со великани како Баерн Минхен, Порто, Славија Прага, а пред Ајакс, Јувентус, Арсенал, Динамо Загреб...
    НАЈДОЛГИ СЕРИИ БЕЗ ПОРАЗ ВО ЕВРОПА ВО НАЦИОНАЛНИТЕ ЛИГИ

104 Стеауа (Романија) 1986-1989
88 Линколн ФК (Гибралтар) 2009-2014
63 Шериф (Молдавија) 2006-2008
62 Селтик (Шкотска) 1915-1917
61 Левадија (Естонија) 2008-2009
60 Унион СЖ (Белгија) 1933-1935
59 Пјуник (Ерменија) 2002-2004
58 Милан (Италија) 1991-1993
58 Олимпијакос (Грција) 1972-1974
58 Сконто Рига (Летонија) 1993-1995
58 Порто (Португалија) 2020-2022
57 Ц. Звезда (Србија) 2017-2019
56 Бенфика (Португалија) 1976-1978
56 Селтик (Шкотска) 2016-2017
55 Порто (Португалија) 2020-2021
55 Шахтјор (Украина) 2000-2002
54 Принципат (Андора) 1997-1999
53 Славија Прага (Чешка) 2020-2021
53 Баерн (Германија) 2012-2014
53 Порто (Португалија) 1994-1996
53 Порто (Португалија) 2012-2013
53 Силекс (Македонија) 1994-1997
52 Ајакс (Холандија) 1994-1996
51 Спарта Прага (Чехословачка) 1920-1923* 
51 Бери Таун (Велс) 1997-1998
51 Црвена Звезда (Југославија) 1999-2001
51 Црвена Звезда (Србија) 2020-2021
51 ПАОК (Грција) 2018-2020
50 Динамо Загреб (Хрватска) 2014-2015
49 Арсенал (Англија) 2003-2004
49 Јувентус (Италија) 2011-2012
49 Левадија Маарду (Естонија) 1999-2001
49 Малме ФФ (Шведска) 1949-1951
48 Норма Талин (Естонија) 1991-1993/94
48 Бешикташ (Турција) 1991-1992
48 Кареда Шиалуаи (Литванија) 1997-1999
48 Шахтјор (Украина) 2018-2020
47 Динамо Букурешт (Романија) 1991-1992
47 Обилиќ (Југославија) 1997-1999
47 Сконто (Латвија) 1996-1998
46 Динамо Тирана (Албанија) 1955-1956
46 Флора Талин (Естонија) 1993-1996
46 Макаби Хаифа (Израел) 1993-1994
45 БАТЕ Борисов (Белорусија) 2014-2015
45 Партизан (Југославија) 1996-1997
44 Ливерпул (Англија) 2019-2020
44 Ријека (Хрватска) 2016-2017
43 Барселона (Шпанија) 2017-2018
43 Олимпијакос (Грција) 2019-2020
42 Црвена Звезда (Србија) 2007-2008
42 Нотингем Форест (Англија) 1977-1978
41 Пјуник Ереван (Ерменија) 1995-1997
41 Винер Шпортклуб (Австрија) 1957-1959
40 Челзи (Англија) 2004-2005
40 Дунафер (Унгарија) 1999-2000
40 Фиорентина (Италија) 1955-1956
40 Кукс (Албанија) 2016-2017
40 Ренџерс (Шкотска) 2020-2021
40 Спарта Прага (Чехословачка) 1943-1946
39 Вардар (Македонија) 1993-1996
39 Линколн (Гибралтар) 2018-2019
39 Линколн (Гибралтар) 2016-2018
39 Номе Калју (Естонија) 2017-2019
39 Партизан (Србија) 2009-2010
38 Ширак (Ерменија) 1994-1995
38 Анортозис (Кипар) 2007-2008
38 Селтик (Шкотска) 2003-2004
38 Ренџерс (Шкотска) 1928-1929

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.