gogo

A+ R A-


Цоцев камен - локалитет кој плаче за внимание

Во атарот на Шопско Рударе, веднаш под долот Врлеј, се издига Цоцев камен. По состав карпата е вулканска, а во праистoријата се користела како мегалитска опсерваторија. Луѓето ја користеле за многу ритуали. Оттука ги набљудувале ѕвездите, цртале и пишувале на камењата. Карпата е целосно обработена. Издлабени се повеќе дупки што во дамнешно време ги правеле луѓето за да си го олеснат движењето. На самиот локалитет и во неговата околина се јавуваат поголем број карпести остатоци од столбови, престоли, клупи, скали, базени, пештери и издлабени скали.
Целата сторија на http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11915153335

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.