gogo

A+ R A-


КОТОР - град во кој ќе се заљубите

alt

Сместен на прекрасен залив на крајбрежјето на Црна Гора, Котор е град кој е преполн со традиција и историја, со извонреден сценски поглед. Стариот град на Светско наследство на УНЕСКО е изграден помеѓу 12 и 14 век и е исполнет со средновековна архитектура и историски споменици. Простирајќи се над четири километри, градските sидини кои го штителе Котор со векови, водат до тврдината Свети Иван. За Котор се вели дека е еден од ретките преживеани средновековни градови недопрени од војните. Се наоѓа помеѓу морето и планината, опкружен со градските sидови што се протегаат по стрмниот рид. Изгледа како Голем кинески ѕид со град во себе. Овој стар град содржи сè што може да замисли љубителот на историјата: стари куќи, тесни улички, мали плоштади и дворови, католички и православни цркви кои датираат од 9 и 11 век, лапидариум, часовник на градското собрание итн. И нешто што не може да се избегне во такви места: продавници за сувенири, кафулиња, ресторани и занаетчиски дуќани, но и хостели, туристички канцеларии и музеи и изложби на уметност. Но, она што е највозбудливо: можете да се искачите по градските sидини до замокот на врвот, навистина незаборавно искуство!

altКотор, една од најпопуларните дестинации во земјата, е познат по својот шармантен стар град полн со калдрми улици, значајни споменици на културата како што се: Часовник на кулата (VIII век), Катедрала на Свети Трипун (XII век), Црква на Свети Лука (XII век), Палата на принцот (XVII век), Црква на Света Марија (XII век), Црква на дамата на здравјето (XV век) и Театарот на Наполеон (XIX век). За место што може да се прошета за 5 минути Стариот град Котор има толку многу атракции што ќе ве зафати подолго време.

Самиот Котор првпат се споменува во 3 век п.н.е. и низ стариот град може да се најде преглед на римската, готската, ренесансната и барокната архитектура.

Тој е еден од најдобро сочуваните градови во југо-источна Европа.

Зградите што дефинитивно треба да го привлечат вашето внимание се црквите (особено катедралата Свети Трифун, црквата Свети Лука и црквата Свети Никола), палатите кои датираат од 15-18 век ( Бизанти, Бука, Пима, Гргурин, во кои денес се наоѓа поморскиот музеј), времето на најголемиот просперитет на градот, како и трите градски порти.

Бидејќи Котор отсекогаш бил место од големо значење, бројни благородни семејства живееле тука. Културното богатство на Стариот Котор има и бројни палати како: Бизанти, Бука, Пима, Гргурин, во кои денес се наоѓа поморскиот музеј.

Во стариот град имa најголем број бутици и трговски продавници. Постојат и некои помали продавници и продавници кои нудат обувки и облека на реномирани европски и светски дизајнери и креатори. Освен бутиците и продавниците за облека, во стариот град имаме и голем број продавници за сувенири, продавници за фотографии, продавници за накит, продавници за книги, антиквитети, салони за облекување коса, центри за убавина, берберници, кафулиња, пицерии итн.

Кога талкате низ стариот град Котор, можете да забележите многу палати.

Некои од нив не изгледаат толку импресивно, само кога ќе погледнете поблиску можете да видите детали што ја откриваат вистинската вредност на местото.

Другите, како палатата Пима, го привлекуваат вниманието веднаш штом ќе ја напуштите тесната лента што води кон плоштадот на кој се наоѓа.

alt

Но, стариот град Котор не е единствената област што вреди да се посети. Списокот на работи што треба да се направат во Котор е навистина долг.

Тука е делот на крајот од заливот, со (не) познатиот хотел Фјорд (сега, за жал, срушен), тука е Доброта со уште повеќе палати и конечно тука е Пераст со црквата Дама на карпите на островот или Рисан со Роман мозаици.

Толку многу да се види надвор од стариот град Котор, навистина!

Најголемиот белег на Котор,сигурно познат со причина стои гордо над стариот град, залепено на стрмните планини Ловчен а станува збор за Которската Тврдина.

Прилично е заморно да се стигне до врвот, искачувајќи се на 1350 скалила, Но погледот е толку наградувачки, што веднаш ќе заборавите на сите напори.

Од едната страна можете да го видите заливот Котор, овој поглед сигурно ќе ви го одземе здивот, и не само заради сите скали.

Старото медитеранско пристаниште Котор е опкружено со тврдини изградени за време на венецијанскиот период. Сместено е на Которскиот залив (Бока Которска), еден од најпознатите делови на Јадранското море. Некои го нарекуваат најјужниот фјорд во Европа. Заедно со скоро надвиснатите карпи од варовник на Орјен и Ловчен, Котор и неговата околина формираат импресивен пејзаж.

Заливот е составен од неколку помали широки заливи, обединети со потесни канали, формирајќи едно од најдобрите природни пристаништа во Европа. Влезот на заливот порано бил речен систем. Многу интензивните тектонски и карстификациони процеси довеле до распаѓање на оваа река. По обилните дождови се појавува познатиот водопад на изворот Сопот кај Рисан, и Шкурда, уште еден добро познат извор минува низ кањон од Ловчен.

Ако барате пријатно бегство од народот во стариот град Котор, прошетката покрај Заливот може да биде вашиот одговор.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.