gogo

A+ R A-


Кратово подготвено за прославата на утрешниот празник св.Ѓорѓи - ВИДЕО

Кратовци денес ги правеа последните подготовки пред утрешниот голем христијански празник посветен на новомаченикот Св.Ѓорѓи Кратовски. Светецот Ѓорѓи, кој пострадал бранејќи ја христијанската вера, долги години е заштитник на градот Кратово. Нов лик доби црквата посветена на свети Ѓорѓи, каде веќе неколку месеци познатиот уметник Стојанче Андонов – Дито го слика фрескоживописот .
-Почнат е фрескоживописот на црквата и се молат сите заинтересирани богобојазливи луѓе, колку може да помогнат за овој храм да заблеска во потполн сјај следната јубилејна година – истакна отецот Блаже Крстевски.
Еден од најголемите афирматори на ликот и делото на Свети Ѓорѓи е стариот кратовец Благоја Николовски, кој долги години живее во Белград. Тој пред неколку години издаде монографија за светецот, а годинава издаде и српско издание.
-Во целото мое истражување имам посетено 53 цркви и манастири. За овој јубилеј мојот придонес е српското издание на монографијата за светецот Ѓорѓи,книга која е дополнета со нови фотографии и текстови. Тука е и македонското издание, брошурата од 50 страни – рече Благоја Николовски.
На утрешната литургија ќе богослужи владиката кумановско-осоговски Јосиф, а ќе има и богата културно-уметничка програма на плоштадот „Павел Шатев“. Централната прослава ќе биде догодина, кога кратовци ќе одбележат 500 години од маченичката смрт на патронот на градот.   Оливер Арсовски

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.