gogo

A+ R A-


Повелете на кратовско вино и галичко сирење во „Македонско село“ на Водно

Македонското село, кое се наоѓа спроти манастирот „Свети Пантелејмон" во Горно Нерези на Водно, на територија на Општина Kарпош, е готово, пред извесно време беше објавено дека со оваа нова туристичка атракција ќе стопанисуваат хотел „Квинс“ и „Тинекс“.

alt

Владиниот проект „Македонско село" е комплекс што се состои од 12 автентични куќи: беровска, делчевска, кумановска, реканска, струшка, прилепска, тетовска, кратовска, галичка, битолска, велешка и куќа од Скопска Црна Гора. Во секоја од нив во долните катови на посетителите ќе им биде прикажан некој занает карактеристичен за регионот. Во битолската куќа ќе биде прикажан грнчарскиот занает. Ќе има вработен што ќе прави грнчарски производи, а посетителите ќе може сами да се обидат да направат или да си купат готов грнчарски производ.

alt

Во кратовската куќа ќе има винарска визба, бидејќи некогаш кратовскиот регион бил познат по тоа што се произведувало квалитетно вино, а во галичката куќа ќе се произведуваат млечни производи. Во делчевската куќа ќе има ткајачница, а во прилепската ќе биде прикажана обработката на тутунот.

alt

Во горните катови на куќите ќе има апартмани во кои туристите ќе може да преспијат. Од Министерството за економија велат дека ќе има 51 соба за ноќевање, како и продавница за сувенири и музеј на отворено со кој ќе стопанисува Музејот на Македонија.

alt

Во комплексот има ан каде што може да се руча, а во рамките на струшката и кумановската куќа во помали ресторани гостите ќе се служат со традиционални јадења како кумановски мезалак. Изградена е и валалница, воденица, штала и друго.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.