gogo

A+ R A-


300 минути без примен гол, Вујанац е херојот на Беласица

Фотографија на Tanja Vujanac.Голманот на Беласица, Никола Вујанац, е несовладлив на голот на струмичани и е еден од клучните фактори за подемот на тимот, кој сега е непоразен на пет меча. Довчерашниот голман на Силекс ја маѓепса мрежата и е без примен гол повеќе од 300 минути. Последен што успеа да го совлада е стоперот на Вардар, Евгениј Новак на први септември. Оттогаш Никола има три „шут-аути“ и ја предводи цврстата одбрана на Беласица.

„Сега сме многу посилни со доаѓањето на Вујчиќ, Ивановски и Дробаров, а заслуги за моите добри претстави имаат сите соиграчи. Фудбалот е тимска игра и без максимален ефект од сите на теренот, нема успеси. Задоволен сум од мојата форма на почетокот на новата сезона и посакувам само вака да продолжиме“, вели Вујанац за СПОРТ МАНИЈА.

Неговата чудесна интервенција против Шкупи е одбрана на колото, а со неа ја запечати победата на Беласица од 1-0.

alt

Интересно е што Никола Вујанац имаше улога во култниот филм „Монтевидео бог те видео“, а во Македонија брани од јули 2016 година. Прво беше член на Силекс, па се пресели во Академија Пандев, а летово остана во Струмица, но се пресели во редовите на Беласица.

Следен предизвик за да се обиде да се приближи до котата 400 минути без примен гол му е утрешниот меч против Работнички во Скопје, од осмото коло во Првата македонска фудбалска лига.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.