gogo

A+ R A-


Пежо 208 најпродаван автомобил, Голф го нема веќе во ТОП10

Иако звучи неверојатно, со години најпродаваниот модел на автомобил Фолксваген ГОЛФ не само пто веќе не е на врвот, туку го нема ниту во ТОП10 најпродавани автомобили. Според податоците за продажба на27 европски пазари, во април се продадени 821.000 автомобили, што е за 20 отсто помалку во однос на истиот месец лани.

Најпродаван модел во април 2022 година е Пежо 208 со 15.615 примероци, 15 отсто помалку од април 2021 година. На второ место е Volkswagen T-Roc (13.998), а на трето место е Дачиа Сандеро (12.913 примероци). Погледнете ја листата на топ 10 најбарани нови модели во април:https://duma.mk/wp-content/uploads/2022/05/Screenshot-2022-05-28-122855.png

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.