gogo

A+ R A-


Сара Маневска ќе ја претставува нашата општина на географската Олимпијада во Кина

Сара Маневска, ученичка во втора година во средното училиште „Митко Пенџуклиски“, постигна огромен успех и наскоро ќе го претставува училиштетото на географската Олимпијада во Кина.
Во сабота на 30.10.2021 година во просториите на Природно-математичкиот факултет во Скопје, се одржа селекционен натпревар по Географија за Олимпијадата IESO 2022, а на натпреварот од нашето училиште учествуваа ученичките кои на Државниот натпревар освоија I-во место - Мартина Јовановска и III-то место - Сара Маневска. Од вкупно 9 пласирани учесници од нашата држава, нашите ученички постигнаа високи резултати. Сара Маневска со освоени 85 поени и како второ пласирана влезе во тимот од четворица ученици кои ќе ја претставуваат нашата држава на Олимпијадата во Кина. Ученичките се под менторство на професор Билјана Крстевска.
alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.