gogo

A+ R A-


Што може да се третира со мед?

alt

Повеќе од 500 болести може да се третираат со пчелни производи. Од бронхитис и чир, преку псоријаза и проширени вени, до целулитис и коксартроза – е спасението на сите овие здравствени проблеми, кои исто така лежат во методите на апитерапија.

Тоа е гранка на алтернативна медицина која користи пчелни производи како што се мед, полен, па дури и отров од пчели. Апитерапија е гранка на алтернативна медицина.

Преку него можеме да го допреме телото во сите негови аспекти како дух, душа и тело, а не само еднострано, како и во конвенционалната медицина.

Во нејзината медицинска работа се применуваат сите пчелни производи за лекување на широк спектар на болести.
Со апитерапија може да се лекува гастритис и колитис. Со медот и другите пчелни производи може да се третираат и други болести како што се гастроинтестинални заболувања, сите хронични хепатити, жолчни камења и други.

Медот ги носи лековитите својства на растенијата од кои се добива. Така, на пример, почетната форма на бронхитис може да се излечи само со мед. Прополис тинктурата, исто така, има корисен ефект.

Пчелните производи, исто така, имаат ефект на балансирање на нервниот систем. За чир или гастритис, медот треба да се раствори во вода или со соодветно изладен чај.
Во случај на алергија на полен или алергиски ринитис, многу е корисно да се има соодветен мед произведен до 30 км од местото каде што живееме.

Еве уште еден аргумент во корист на апитерапија – пчелари се многу ретко болни со малигноми. Тие, исто така, живеат во просек 3 години подолго, покажува германската студија.

Добро е познато дека медот е концентрирана комплетна органска храна која содржи повеќе од 30 супстанции од значење за човечкото тело. Меѓутоа, тој може да се однесува освен оралните третмани.

Таа е погоден за третман на рани површини, соодветен мед се ставаа на газата и се става на раната. Не се препорачува употреба на мед кај деца под една година. По оваа возраст можете да почнете да земате полесен мед од багрем.

За возрасни, препорачаната дневна доза е грам мед по килограм тежина. Предозирање со пчелен производ може да се појави ако се земаат над 300 грама дневно. Потоа може да се појави алергија

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.