gogo

A+ R A-


Туризам

altфото и текст - Оливер Арсовски

Доколку сакате убав летен одмор, а притоа да не потрошите еден куп пари, Охрид дефинитивно не е идеалниот избор. За вас идеалната дестинација се нарекува Стар Дојран. Главните адути на ова мало туристичко место, кое летово доживува...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=JBkWF6QmDhw

Дваесеттина туроператори, хотелиери и новинари од Бугарија имаа можност да се запознаат со туристичките потенцијали на општините Кратово и Пробиштип. Како дел од проектот „Традикос“, гостите се запознаа со убавините на Лесновскиот манастир...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=3l_Q315r8SQ

За десеттина дена почнува запишувањето во прва година во средните училишта. Додека училиштата во поголемите градови се на „слатки маки“, училиштата во помалите градови секојдневно на терен се во трка за осмоодделенец повеќе. Едно од нив е и...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=68RJDZqvY8k

Ако осаменоста, песимизмот и депресијата во третото доба ги замениме со едукација, оптимизам и другарување, сме го нашле патот за долговечност. Под ова мото педесеттина пензионери, членови на едукативно-волонтерската организација „Универзитет...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=hDPHRehBzGo

Кандидатот за градоначалник на Кратово, Мите Андоновски, им вети на сограѓаните археолошко-архитектонски проект, за кој очекува да прерасне во туристичка атракција. Идејата е да се поврзат средновековните кули во градот со помош на веќе...
Повеќе...
altШанчева куќа, една од најубавите староградски градби во Кратово стана првата етнокуќа во Осоговскиот регион. Новиот сопственик Стевче Доневски започна со реновирање на ова архитектонско ремек-дело старо повеќе од 300 години, задржувајќи го оригиналниот градителски стил...
Повеќе...
altСместено на западната страна на планината Осогово, во пазувите на кратер на неактивен вулкан, надалеку познат како град на кули и мостови, Кратово уште од римско му пркоси на времето. На надморска височина од околу 600 метри, од дамнина познат како рударски град, во ова...
Повеќе...
altтекст и фото - Оливер Арсовски

Во блиска иднина за приказната за Кратово и неговите туристички потенцијали ќе слушнат и во Швајцарија. Минатите три дена градот го посетија швајцарските новинари Флавио Стропини и Моника де Бенедиктис, во рамки на нивната балканска...
Повеќе...

Вулкански туризам во Кратово

altРепортажата за вулканските експонати во кратовско беше неодамна направена од група полски геолози. Започна со Костоперска карпа, една од  вулканските капи на патот од Куманово накај Кратово и Крива Паланка. Кај Младо Нагоричане ќе не чека Стевче Доневски, основач на...
Повеќе...

Страница 6 од 8

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8446
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13819
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154697
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033764
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.