gogo

A+ R A-


Туризам

Туристичка белешка од Стар Дојран

Неколку причини зошто на летување во Стар Дојран

пишува - Оливер Арсовски

Доколку сакате убав летен одмор, а притоа да не потрошите еден куп пари, за вас идеалната дестинација се нарекува Стар Дојран. Главните адути на ова мало туристичко место, кое летово доживува...
Повеќе...

Дамнешни времиња!!!

Кратово некогаш!!!

Стевче Доневски номиниран за „најдобар промотор на Македонија“

Годишната награда за најдобар промотор на Македонија е едноставна замисла да им се оддаде признание на луѓето кои Македонија ја носат во своите срца и им пренесуваат на другите да се вљубат во Македонија...
Повеќе...
Торино вкуси к’цана сол од Кратово

Традицијата за приготвување к’цана сол од ароматични билки, пченка и морска сол се чува во се' помал број кратовски семејства, а се' почесто производот се презентира на саемски манифестации во странство. Некогаш к’цана сол правеле...
Повеќе...

Падна и првиот снег

Зима во Кратово

Кули, мостови, борови... лепче Пета со к'цана сол!!!

пишува - Оливер Арсовски

Оригиналниот и неповторлив актер Владо Јовановски, македонската варијанта на Индијана Џонс, направи одлична презентација на убавините на наше Кратово во видео-спотот спонзориран од државата. Во...
Повеќе...

Туристички приказни од Кратовско

КуклицаФОТО-РЕПОРТАЖА ОД КУКЛИЦА

Куклица е фасцинантен локалитет кој се наоѓа на 8 километри северозападно од Кратово, веднаш до истоименото село. Но, и покрај рекламите со кои се промовираше, стигнувањето дотаму не е толку едноставно колку што звучи.

За да стигнете до...
Повеќе...
„Вулкански бомби“ во владин спот за развој на туризмот

пишува - Оливер Арсовски

Геолошкиот резерват „Вулкански бомби“ лоциран во атарот на селото Горно Кратово деновиве беше промовиран во туристички спот кој интензивно се врти по ТВ станиците. Заслугите за овој спот...
Повеќе...
Еминентни светски професори во посета на Кратово

пишува - Оливер Арсовски

Група од 25 професори по астрофизика, музикологија, археологија од престижни универзитети во САД, Англија и Шпанија, денеска остварија еднодневна посета на нашиот град. Во улогата на домаќин во...
Повеќе...

Полека светот дознава за нас

Фотографии од Кратово на мегапопуларен сајтпишува - Оливер Арсовски

Фотографии од Кратово и околината можат да се погледаат на мегапопуларниот сајт http://www.macedonialovesyou.com/katalog_viewer/katalog_normalscreen.html#/24 создаден од полскиот авантурист Станислав Пигон, човек кој „од прва“ се вљуби...
Повеќе...

Страница 7 од 8

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска156
mod_vvisit_counterВчера6058
mod_vvisit_counterОваа недела18532
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец12094
mod_vvisit_counterМинатиот месец221684
mod_vvisit_counterВкупно12813086
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.