gogo

A+ R A-


Туризам

уредник - Оливер Арсовски
„АБЕРЏИЈА“ - порталот за Кратово продолжува да расте и слободно можам да заклучам дека веќе влезе во секој дом во нашиот град. Проектот започна „срамежливо“ пред околу 3 години, кога излезе првиот број на весникот во печатена форма. Откако наиде...
Повеќе...

Убавините на Кратово

http://www.youtube.com/watch?v=pBS4NME_7eU&feature=channel_video_title

http://www.youtube.com/watch?v=rM-6yMSqbEU

Предлог за викенд-туризам

viken-predlog-brana-zletovica-sknezevo-osogovski-planini-4Браната Злетовица ги мами љубителите на природата

За оваа заспана убавица ретко кој има слушнато. До пред само една година и се восхитуваат само упорните планинари, а денес со изградбата на браната Злетовица и модерен асфалтен пат, е отворена за сите добронамерни...
Повеќе...

Туристичка белешка од Стар Дојран

Неколку причини зошто на летување во Стар Дојран

пишува - Оливер Арсовски

Доколку сакате убав летен одмор, а притоа да не потрошите еден куп пари, за вас идеалната дестинација се нарекува Стар Дојран. Главните адути на ова мало туристичко место, кое летово доживува...
Повеќе...

Дамнешни времиња!!!

Кратово некогаш!!!

Стевче Доневски номиниран за „најдобар промотор на Македонија“

Годишната награда за најдобар промотор на Македонија е едноставна замисла да им се оддаде признание на луѓето кои Македонија ја носат во своите срца и им пренесуваат на другите да се вљубат во Македонија...
Повеќе...
Торино вкуси к’цана сол од Кратово

Традицијата за приготвување к’цана сол од ароматични билки, пченка и морска сол се чува во се' помал број кратовски семејства, а се' почесто производот се презентира на саемски манифестации во странство. Некогаш к’цана сол правеле...
Повеќе...

Падна и првиот снег

Зима во Кратово

Кули, мостови, борови... лепче Пета со к'цана сол!!!

пишува - Оливер Арсовски

Оригиналниот и неповторлив актер Владо Јовановски, македонската варијанта на Индијана Џонс, направи одлична презентација на убавините на наше Кратово во видео-спотот спонзориран од државата. Во...
Повеќе...

Туристички приказни од Кратовско

КуклицаФОТО-РЕПОРТАЖА ОД КУКЛИЦА

Куклица е фасцинантен локалитет кој се наоѓа на 8 километри северозападно од Кратово, веднаш до истоименото село. Но, и покрај рекламите со кои се промовираше, стигнувањето дотаму не е толку едноставно колку што звучи.

За да стигнете до...
Повеќе...

Страница 7 од 8

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8320
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13693
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154571
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033638
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.