gogo

A+ R A-


Туризам

Лесновски манастир

http://photos.wikimapia.org/p/00/02/12/14/84_big.jpgЛесновски манастир — Во село Лесново, Пробиштипско. Црквата е посветена на Свети Архангел Михаил. Постои мислење дека манастирот бил изграден кога тој се замонашил или пак по неговата смрт, кога се развил култот за подвизнишкиот живот (како што е наведено во краткото...
Повеќе...
altПоследниот валавичар во кривопаланечко е 48-годишниот Томе Јакимовски од Станци, кој се уште на стариот традиционален начин ги вала рачно изработените јамболии на селските разбои. Овој занает одамна е на изумирање, а младиот Томе упорно ја продолжува семејната традиција...
Повеќе...
altрепортажата е објавена во Нова Македонија http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=614161158536&;id=49&prilog=0&setIzdanie=23783
Лесново е сместено во средиштето на Лесновскиот кратер од вулкан што бил активен пред многу милиони години. Во Лесновскиот манастир некогаш имало и по 200 монаси, а и денес се...
Повеќе...
altЛуѓето трагаат по нови, неоткриени рајски места на Земјата, некогаш подготвени да платат дури и мало богатство за да ги видат. Но, не секогаш рајот е некаде далеку. Тој знае да биде на чекор од вас. Токму едно такво рајско место, природна недопрена убавина се наоѓа на...
Повеќе...
altПатувањето не збогатува со знаења,искуства и спомени.Нема ништо поубаво од проучување на нови места, култури, убавини, историја... Секој сака да патува, па така ние учениците од трета година остваривме едно патување, односно ја реализиравме предвидената екскурзија за...
Повеќе...
http://www.opstinakratovo.gov.mk/wp-content/uploads/2016/04/1f6f2ac63755b9da9619796fb956617abf79a9ded11c2c18393f4c7a37ef07aa.jpgСаемите се единствената можност за квалитетно претставување на туристичката понуда, запознавање на нови деловни партнери, истражување на пазарот и поставување на темел за идната маркетинг стратегија. Туризмот како стопанска гранка неминовно се вклопува во трендовите...
Повеќе...
altМакедонското село, кое се наоѓа спроти манастирот „Свети Пантелејмон" во Горно Нерези на Водно, на територија на Општина Kарпош, е готово, пред извесно време беше објавено дека со оваа нова туристичка атракција ќе стопанисуваат хотел „Квинс“ и „Тинекс“.Владиниот...
Повеќе...
http://ohrigani.com/wp-content/uploads/2015/08/62.jpgАтрактивниот охридски хотел „Силекс“ блеска во новогодишно руво. Хотелот е преубав и што е најважно преполн за Нова година. „Силекс“ е целосно букиран уште пред недела-две и задоволни сме што хотелот е во топ форма, задоволно тријат раце од „Силекс“. Додаваат дека...
Повеќе...
altВо рамките на проектот „Програма за зачувување на природата во Македонија“ кој е финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка, од средства обезбедени од Фармахем ДООЕЛ Скопје и од Општина Кратово во висина од 954.204,оо денари, деновиве заврши изградбата на...
Повеќе...

Страница 2 од 8

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8371
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13744
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154622
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033689
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.