gogo

A+ R A-


Кратово го чествуваше патрониот празник посветен на Св.Ѓорѓи Кратовски

Е-пошта Печати PDF

На достоинствен начин, како што прилега на ликот и делото на заштитникот на градот, кратовчани денес го прославија празникот св.Ѓорѓи Кратовски. Со свечената литургија началствуваше митрополитот кумановско-осоговски г.Григориј.
Прославата продолжи на градскиот плоштад „Павел Шатев“, каде владиката Григориј кршеше славски колач и освети вода за верниците. Животот на маченикот Св. Ѓорѓи траеше кратко, но споменот за него трае 507 година, а ќе продолжи да трае вечно, порачаа кратовци
.

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.