gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

altПишува: Жаклина Цветковска

На порталот infomax.mk објавен е текст со наслов„ Лаже кај стигне:Заев му ветил на Тачи дека ДУИ нема да ја земе во Влада“, во којÂ  е пренесена изјава на претседателот на ДПА, дадена во интервју за ТВ 21, во која тој информира дека лидерот на СДСМ...
Повеќе...
altПишува- Убавка Јаневска

Рецензираме вест со наслов „Фијаското и дебаклот на Филипче и неговата комисија нема крај, денеска 8 починати, нови 163 заразени“, што во исто време наликува и на коментар, објавена на порталот Република на 8 јули, годинава  со наслов„ Фијаското и...
Повеќе...
altВо предизборието, рецензираме политички пристрасна вест со наслов ,,Албанците ги тераат СДСМ и Беса во П.М.(документ). Меѓутоа, рецензираната вест, освен што е пристрасна и политички мотивирана, поттикнува меѓуетнички поделби и повикувајќи се на национализам се обидува да...
Повеќе...
altРецензираме текст со тенденциозен наслов „„Заевизмот“ го префатил и Сугарески“ , објавен на порталот lider.com.mk, на 26.06.2020 година, кој е полн со навредливи коментаторски забелешки и непотврдени констатации. Објавата наликува на информативно пропагандна кампања од...
Повеќе...
altПорталот dokazmakedonija.mk, на 24.06.2020 година, објави текст со наслов „На Брусалица капиталната инвестиција, растурање на постоечки проекти, овде уништување на игралиштето за голф“, кој е конфузен и целосно неразбирлив за пораката што ја праќа.

Доколку не се познава локалниот...
Повеќе...
altПишува: Убавка Јаневска

Текстот со манипулативен наслов „Црни вреќи со банкноти од 500 евра се појавија пред штабови на СДСМ низ градовите во Источна Македонија“ објавен на 23 јуни 2020 година на веб порталот www.bregalnicki.mk е класична дезинформација  напишана врз основа на...
Повеќе...
altПишува: Соња Рилковска

Рецензираме вест објавена на порталот „Инфомакс“ на 24 јуни со наслов „(Видео) Типично: Лаги, пелтечење и страв, Лукаревска без одговори за проектите на СДСМ“.
Во самиот наслов има вредносни судови кои содржат навивачки тонови кон опозицијата, со...
Повеќе...
altПорталот Република oбјави напис со наслов ,,Мизрахи: Истото сценарио за разрешување, власта го пробува и кај Чулев’’Â  во која екс министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, тврди дека власта се обидува да го разреши Наќе Чулев на истиот начин како што тоа...
Повеќе...
altНа порталот „Денешен“ на 22.06.2020 објавен е текст со наслов „НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ГО ПЛЕСКАЊЕТО ЗА ФИЛИПЧЕ: Девет починати, 90 позитивни од 665 тестови во последните 24 часа“.

Текстот всушност е преземена информација со дневната статистика на Министерството за здравство со...
Повеќе...
altРецензираме текст проблематичен уште во насловот кој гласи ,,Откако со Заев го смени името на АРМ, Шеќеринска до војниците: Да ја носите оваа униформа со чест и достоинство”.Еден навидум протоколарен настан, за опремување на Армијата со нови униформи, во овој медиумски...
Повеќе...

Страница 50 од 50

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.