gogo

A+ R A-


Пробштип

Balkan Beach Volleyball3Изминатите три дена Пробиштип беше домаќин на Балканското првенство во одбојка на песок во машка и во женска конкуренција до 22 години. На аква паркот во Пробиштип најдобрите одбојкари од 11 репрезентации на Балканот овие три дена беа дел од одбојкарскиот шампионат. На ова...
Повеќе...
m-rudarПри подготвителни работи за рестартирање на пробиштипскиот рудник Злетово во селото Добрево, полесно е повреден 52 годишен рудар. Здравствениот дом во Пробиштип на 15 август во 21 часот и 45 минути пријавил дека при работа во јама повреден е 52 годишниот Б.Д. од Злетово, кој е...
Повеќе...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Ratavica.JPGШтипската полиција ги уапси К.М. (66) и И.М.(41), двајцата од пробиштипското село Ратавица, кои се осомничени за поттикнување на убиство.

Полицијата открила дека при крајот на јули, таткото и синот, по претходен меѓусебен договор со намера да ја убијат Д.М. (35), снаа и сопруга...
Повеќе...
altНа 8 август во 7.30 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп кај месноста ,,Динкот" се случила сообраќајна незгода помеѓу три автомобила.

Во несреќата учествувале автомобил голф, со пробиштипски регистарски ознаки, управуван од Р.З. (25) од Пробиштип, автомобил тојота...
Повеќе...
altКога те сака среќата, не е тешко да освоиш 135.000 евра во обложувалница со уплата од 440 денари. Ова му успеа на играч од Пробиштип, кој одиграл неверојатни 30 мечеви на еден тикет, повеќето со ситни коефициенти до 1.50.  Тикетот е уплатен во Пробиштип, а добивката е апсолутен...
Повеќе...
toranicaДенеска започнува исплатата на трите заостанати плати на рударите од Злетово и Тораница, од претходната стечајна постапка. Станува збор за плати кои што не биле исплатени од претходните сопственици.

-Рударите може да очекуваат во следните неколку денови да ги добијат...
Повеќе...
altПред неполни три месеци на стадионот во Пробиштип се играше прволигашки фудбал, играа и женски репрезентации, а денес стадионот не може никој да го препознае, како да паднала нуклерна бомба. Теренот подолго време не видел капка вода, тревата сува и уништена, настрешницата...
Повеќе...
Kraunfild-faundri-1Камен-темелник на новата фабрика за производство на делови за монтажна, железничка и автомобилска индустрија на фирмата „Кранфилд Фаундри“ беше поставен денес во индустриската зона Неокази во Пробиштип.

Инвестицијата вредна 15 милиони евра ќе се простира на површина...
Повеќе...
altПробиштип се подготвува за фестивалот „Summer festival“, кој ќе се одржи на 29 и 30 јули.
Градоначалникот на Пробиштип Тони Тоневски на денешната прес-конференција истакна дека фестивалот се одржува трета година и додаде оти општината и фирмите, кои донираат, се трудат да им ги...
Повеќе...
sv-nikole-probistip-600x275Во Општина Пробиштип интензивно се градат нови улици и локални патишта до селата во должина од 10 километри, а инвестицијата изнесува околу 52 милиони денари.

Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека почната е изградбата на локалниот пат до Старо...
Повеќе...

Страница 8 од 32

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8272
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13645
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154523
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033590
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.