gogo

A+ R A-


Забава

Charles Stewart Parnell Во очи референдумот на 30 септември 2018 година, најчест збор што го слушаме насекаде околу нас е БОЈКОТ. Веројатно сите го знаат значењето на поимот бојкот, но малкумина ја знаа приказната како настанал овој поим и дека Бојкот всушност е лик кој живеел во Англија. Ако ве...
Повеќе...
altИако со поразот од 0-7 во Кратово го завршија настапот во 1/16 финалето од националниот Куп, фудбалерите на третолигашот Братство Влазними, како и нивните 50-тина навивачи пријатно ги изненадија кратовци. Во манирот на јапонските репрезентативци од нивниот настап на...
Повеќе...

Метеорски дожд над Куклица

alt

Метеорски дожд над Куклица, општина Кратово на 12 август 2018. Фотографијата е композиција од повеќе експозиции каде се забележуваат 46 метеори Персеиди ’уловени’ за 3 ч. 45 мин.

(с) Кристијан Шишковски - Астрономски центар Орион

Резултат со слика за evropski tamburaski festivalhttp://www.youtube.com/watch?v=IJT85AdZ_mo

Општина Кратово и годинава, по осми пат, ќе биде домаќин на меѓународната манифестација „Европски фестивал на тамбурашки оркестри“, која ќе се одржи вечерва во градот на кулите и мостовите. Од Здружението за култура и уметност „Св.Ѓорѓи...
Повеќе...
Резултат со слика за тамбурашки оркестри кратово 

Под покровителство на Министерството за култура и Градоначалникот на општина Кратово, во организација на Здружението зa култура и уметност “Св.Ѓорѓи Кратовски“ од Кратово по осми пат се одржува меѓународната манифестација “Европски фестивал на тамбурашки...
Повеќе...
alt

Над триесет трговци ќе бидат дел од престојниот панаѓур, кој ќе се оддржи на 29, 30 јуни и 1 јули во Кратово.  Најразлични видови производи ќе понудат трговците, од кои главно ќе бидат текстил. Панаѓурот ќе биде лоциран на Автобуската станица во Кратово.

altМартин Богатинов го продолжи договорот со Етникос Ахна и покрај тоа што овој тим во новата сезона нема да биде дел од елитата. Македонскиот интернационалец потпиша едногодишен договор со кипарскиот тим, за кого настапува од 2015 година.
Иако фудбалската јавност добро знае...
Повеќе...
altМало рурално гратче по име Кратово (предградие на Москва) ќе биде базата на Португалија на мундијалот во Русија, Кристијано Роналдо и дружината практично ќе бидат отсечени од светот. Тренинг центарот на Сатурн сместен на 50-тина километри од Москва ќе биде домот на...
Повеќе...
Фотографија на Митко Пенџуклиски - Кратово (средно училиште).Учениците од втора година (угостителско-туристичка струка) организираа еко-акција во среда на локацијата „Карши Бавча“, место Амфитеатар. Со овој настан учениците од СОУ „Митко Пенџуклиски“ Кратово,  во соработка со училиштето и локалната самоуправа на општина...
Повеќе...

Страница 3 од 65

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.