gogo

A+ R A-


Крива Паланка

altПоголема група деца-коледари од Куманово вчера собираа средства за болното другарче Давид од Кратово. Тие тргнаа од големиот храм Свети Никола, по што застанавме кај градоначалникот Дамјановски, а потоа продолжија по улиците на градот и во повеќе куќи.

Коледарите...
Повеќе...
prespav

http://www.youtube.com/watch?v=L4qpKci7V2k

ITSVET.MKСтатијата е преземена од http://itsvet.mk/5-ednostavni-popravki-za-najgolemiot-del-od-kompjuterskite-problemi/
Можеби веќе си одлучил дека компјутерскиот проблем со којшто се соочуваш е премногу тежок за да се обидиш да го поправиш самиот, или пак не е нешто во коешто имаш интерес да го поминеш времето...
Повеќе...
08_14_Aleppo_02http://www.youtube.com/watch?v=FH6xRh6K7-4

Дронот на телевизијата "Russia Today" го снимил пустошот во источниот дел на Алепо, некогаш еден од најнаселените градови на Сирија.

Изгледа дека во тој дел од градот повеќе нема жива душа. Протерани се и последните припадници на бунтовничките паравоени...
Повеќе...
altВчера околу 10,15 часот во с.Ранковце во просторот од пазарот, додека Н. Т. од Крива Паланка, бил со М. М. од с.Опила, со Т. Д. од с.Ранковце, и со Г. П. од с.Гиновце, во еден момент кон нив пришле З. Д., Ф. Ј. и Р. С. од с.Опила, при што во меѓусебна расправија почнале да си упатуваат...
Повеќе...
altВо конкуренција на ученици од пет основни училишта од Белгија, Србија, Грузија и Македонија, Камелија Алексовска, ученичка во деветто одделение во основно општинско училиште „Јоаким Крчовски“, Крива Паланка, ја освои првата награда на Меѓународниот натпревар...
Повеќе...
http://migusto.mk/wp-content/uploads/2012/09/spakuvan-vo-tegli.jpgН.С. од Крива Паланка, за кражба на осум тегли домашен ајвар и слатко, како и за три шишиња сок, во тамошниот суд, за кривичното дело тешка кражба е осуден на казна затвор во траење од  три месеци, пишува весникот ВЕСТ. Казната е условна, тоа значи дека во следниот период...
Повеќе...
altДенес официјално е пуштена во употреба реконстурираната училишна зграда на основното општинско училиште „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Ранковце.

Реновирањето и комплетната замена на дотраената столарија со ПВЦ е направена во рамки на Проектот на УСАИД за...
Повеќе...

Страница 4 од 29

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.