gogo

A+ R A-


Крива Паланка

altХуманоста се учи од мали нозе, а петтодделенците од основното училиште „Илинден“ од Крива Паланка покажаа дека таа лекција одлично ја научиле. На повикот за помош на семејството на Стојче Ѓеорѓиевски, невработен самохран татко на две деца на возраст од две и четири...
Повеќе...
altДолж магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, до граничниот премин Деве Баир, во тек е поставување нова хоризонтална и вертикална сигнализација.

Како што информираат од секцијата на Јавното претпријатие за државни патишта од Крива Паланка, на магистралниот пат се...
Повеќе...
altСВР Куманово поднесе кривична пријава против Т.Р. (23) од Крива Паланка, В.П. (55) и С.П.(39), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вонбрачен живот со малолетно лице“.

Т.Р. во периодот од 28.02. до 10.03.2016 година, во својата куќа во с...
Повеќе...
altНеделата по христијанскиот празник Тодорова сабота, во кривопаланечкото село Конопница шеста година по ред се одржа возобновената народно-црковна манифестација „Невестинско поклонение“.Овој своевиден бренд на Крива Паланка, во црквата „Св. Теодор Тирон“ во...
Повеќе...
dimitriev-kriva-palanka-640x343Со над еден милион евра за инфраструктурни проекти, Владата ќе го подобрува животот на граѓаните во Крива Паланка. На нивно барање  се отпочнува локалниот пат во Жидилово и патнот правец од Варовиште до манастирот Св. Јоаким Осоговски. На отпочнувањето на градежните...
Повеќе...
altПретседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска ќе ја посети општина Крива Паланка.

Во рамки на посетата, Димитриев ќе присуствува на отпочнување градежни активности за изградба на пат во село Жидилово и...
Повеќе...
altКако дел од манифестацијата „Невестинско поклонение“, денес во Крива Паланка беше отворена изложба на најдобрите 100 карикатури од меѓународниот конкурс на тема „Мажот како колатерална штета во односот снаа – свекрва“. Прва награда освои Дарко Дрљевиќ од Црна Гора...
Повеќе...
rankovce-kriva-palankaНа последната седница на Советот на општина Крива Паланка командирот на Полициската станица од општа надлежност Крива Паланка, Гоце Ивановски, информираше дека во второто полугодие на 2015 година на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце нарушувањата на...
Повеќе...
269005-se-zgolemuvaat-vrabotuvanjata-so-proektot-makedonija-vrabotuvaСо проектот на Агенцијата за вработување на Република Македонија „Македонија вработува“ досега се вработиле триста лица од Крива Паланка и Ранковце.

Со разновидните мерки од овој проект се опфатени сите категории лица кои се активни баратели на работа.

– Со четирите...
Повеќе...
altВо лабораторијата на здравствениот дом „Димитар Арсов" во Крива Паланка ќе биде набавен нов биохемиски анализатор за што веќе е завршен тендерот кој го спроведе Министерството за здравство, информира Јоско Стефановски, вршител на должноста директор на здрвствениот...
Повеќе...

Страница 8 од 29

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.