gogo

A+ R A-


Крива Паланка

altНа сцената во НУ Центар за култура во Крива Паланка под покровителство на општината синоќа се одржа првата вечер на 27. издание на фестивалот „Гоце Фест 2016“.
– Четврта година во низа Паланчани имаа можност да проследат една од трите фестивалски вечери на најпознатиот...
Повеќе...
af75f48e7e0b4436f9ee3a6168b816f9_LДваесет и шест лица се повредени од кои пет се здобиле со потешки повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа околу 21 часот и 30 минути откако автобус кој се движел на магистралниот пат А-2 Куманово – Крива Паланка излетал од патот.

СВР Куманово информира...
Повеќе...
altВчеравечер на магистралниот пат Крива Паланка-Куманово камион излетал од патот.

Според полицијата во 23.30 часот на А-2, на магистралниот пат Крива Паланка-Куманово, поточно кај месноста „Потрчин дол“ во атар на село Петралица-Крива Паланка, се случила сообраќајна...
Повеќе...
bebinja6Локалната самоуправа на општината додели парична награда од 6.000 денари на првите бебиња жители на Крива Паланка, информираат од општината.

Бидејќи во здравствениот дом „Димитар Арсов“ во Крива Паланка не функционира породилно одделение, првородените бебиња паланчани...
Повеќе...
altШеесет и двегодишната Катица Борисовска од Крива Паланка беше дел од деветчлената македонска експедиција која се искачи на Килиманџаро, највисокиот врв во Африка.

Катица е активен планинар 15 години, а досега учествувала во повеќе експедиции за искачување на...
Повеќе...
http://sitel.com.mk/sites/default/files/styles/large/public/article/teaser-images/2015/december/132394655-25742.jpg?itok=RWWiSbmVСо програмата за изградба, реконструкција и одржување на локалната водоводна мрежа во општина Крива Паланка за 2016 година ќе се реализираат проекти за подобрување на водоснабдувањето во градот, ќе се градат нови водоводи и канализациски мрежи во градското и приградско...
Повеќе...
http://pozitiv.mk/wp-content/uploads/2016/01/vodici-kriva-palanka-682x341.jpgДвесетгодишниот Кривопаланчанец, Никола Јовановски е среќникот  кој годинава го извади крстот од водите на Крива Река. Никола трет пат учествува на светиот чин, а втора година по ред го фаќа крстот.

Годинава со оглед на тоа што живата во термометарот беше околу 10 степени...
Повеќе...
altПодготовките за годинашната кривопаланечка „Пивтијада 2016“ се во тек. Локалната самоуправа на општина Крива Паланка  традиционално ја организира манифестацијата на големиот христијански празник Богојавление-Водици, а задолжени за подготовка  на пивтиите се...
Повеќе...
3e2a0668c3a72cc0ccb3bd56b298caccНа 08.01.2015 година во 11.30 часот во ПС-ОН-Крива Паланка било пријавено дека во с.Дурачка Река, Орце И.(50) починал како последица на гушење од чад.Имено, од шпорет на дрва се запалиле дел од кујнските елементи и алишта. Увид на местото на настанот извршиле инспектори од НККР, а...
Повеќе...
altОпштина Крива Паланка и авторот на Меѓународниот конкурс Невестинско поклонение на свети Теодор-тирон, Стојанче Величковски, го распишаа Меѓународниот конкурс за карикатура на тема „Мажот како колатерална штета во односот снаа-свекрва”.

Според критериумите за...
Повеќе...

Страница 9 од 29

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.