gogo

A+ R A-


Крива Паланка

http://emagazin.mk/Images/8d7fe0e9-524a-4fc7-97af-69f53080cb05-kamioni.jpgКумановската полиција поднесе кривична пријава против М.А. (40) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама. Во текот на 2014 година, пријавената со лажно ветување го довела во заблуда Р.Н. (43) од Крива Паланка дека ќе му купи камион и ќе го...
Повеќе...
altДвајца браќа од село Герман, кај Ранковце, киднапирале 25-годишна жена, ја ограбиле и ја силувале речиси две недели.

Имено, СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.С. (25) и Б.С. (32), двајцата од село Герман, општина Ранковце, поради постоење основи на сомнение за сторени...
Повеќе...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/%D0%9B%D0%B0%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%B0_(2).jpg/1024px-%D0%9B%D0%B0%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%B0_(2).jpgВкупно 153 килограми риба, од кои 51 килограм пастрмка и 102 килограми крап беа пуштени денеска во водите на Крива Река, на осум локации во Крива Паланка и на браната во село Отошница во општина Ранковце.Порибувањето го изврши Спортско рекреативнито рибиоловен клуб „Мрена...
Повеќе...
altВо заедничка акција на општинската организација на Црвен крст од Крива Паланка и компанијата „Вардар експорт-БИ“ обезбедени се 100 хуманитарни пакети кои ќе бидат доделени на ранливите групи од општината.Пакетите се обезбедени преку двомесечно одделување по еден...
Повеќе...
altКрива Паланка ќе издвои 10,5 милиони денари за Програмата за локален економски развој (ЛЕР) за 2016 година.Со Програмата  се утврдени развојните приоритети на општината кои ќе бидат насочени кон поддршка на локалниот економски развој, продлабочување на меѓуопштинската и...
Повеќе...
спироОсновното училиште „Кочо Рацин“ од Куманово и средното „Ѓорче Петров“ од Крива Паланка се првонаградени на јавниот повик на Министерството за образование и наука за најдобра училишна веб-страница во категориите за основни и за средни училишта. 

Во потесен избор...
Повеќе...
http://netpress.com.mk/wp-content/uploads/2014/09/bi4.jpgВчера околу 18.30 часот во близина на студенскиот дом „Томе Стефановски-Сениќ“ во скопска Автокоманда, пет непознати лица физички го нападнале И.А.(17) од Крива Паланка, ученик во АСУЦ „Боро Петрушевски“, а со привремен престој во студентскиот дом, при што му го одзеле...
Повеќе...
altНа автопатот Скопје – Куманово, кај клучката Хиподром, вчера во 6 часот и 20 минути се случила сообраќајна незгода во која едно лице го загуби животот. Како што соопштуваат од полицијата, дошло до судир на патничко моторно возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски...
Повеќе...
altНа градскиот плоштад во Крива Паланка денеска се одржа  манифестацијата „Кривопаланечка еко - храна  2015“,  која е всушност досегашната „Паланечка Компиријада“ дополнета и збогатена со содржини.На плоштадот беа поставени штандови со компир произведен во...
Повеќе...
altСоветот на општина Крива Паланка на последната седница усвои Програма со активности на општината од областа на образование за 2016 година. Основни цели на програмата се обезбедување активен однос на Советот на општината кон задоволување на потребите и интересите на...
Повеќе...

Страница 10 од 29

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.