gogo

A+ R A-


Култура

Проекција на стари етнолошки филмови од браќата Манаки

Покана до граѓаните на Кратово да дојдат во што поголем број на денешната проекција на етнолошки филмови од колекцијата на првите балкански сниматели, браќата Манаки, но и современи кратки филмови за народните...
Повеќе...

Донација на германската амбасада

13.000 евра за Симиќева кула во Кратово

пишува - Оливер Арсовски

Музејот на град Кратово успеа да обезбеди нова донација во висина од 13.000 евра за санација и конзервација на Симиќева кула. Како донатор се јавува германската амбасада, а работните активности се очекува да...
Повеќе...

На 15 мај во Скопје

Промоција на Кратово на скопскиот плоштад

 

пишува - Оливер Арсовски
Со промоцијата на североисточниот плански регион во кои спаѓаат општините Кратово, Крива Паланка, Ранковце, Старо Нагоричане, Липково и Куманово, денеска на плоштадот Македонија (на локацијата каде...
Повеќе...

ЛЕГЕНДА ЗА ПРОКОЛНАТИОТ ГРАД

ЛЕГЕНДА ЗА ПРОКОЛНАТИОТ ГРАД

Постои една легенда која вели дека градот Кратово е проколнат град. Според легендата тоа се случило уште во турско време. Градот го проколнал некој си Епископ кој се викал Атанас. Приказната е многу интересна и пренесувана од колено на...
Повеќе...
“Изложба на еколошки фотографии од Осоговските Планини” во Скопје на ПМФ пишува: Славица Јаковска

 

Младата уметничка и вљубеник во дигиталната фотографија – Лиде Стојановска (18 год.), за која веќе пишувавме ја претстави својата изложба и пред граѓаните на главниот...
Повеќе...
Промоција на книга од кратовчанецот Романо Шекспир

пишува: Оливер Арсовски

Младиот и надежен ромски писател Шеки Мустафов кој пишува и твори под уметничкиот псевдоним Романо Шекспир денеска во галеријата на Музејот на град Кратово ја промовираше својата книга „Една...
Повеќе...
Кампања „Типичен Ром“ за социјална вклученост на Ромите во Кратово

пишува: Оливер Арсовски

-„Типичен Ром“ е насловот на кампањата што под мотото „Сите во едно општество“ ја спроведува заедницата на Ромите од Кратово. Како што истакнаа на прес конференција...
Повеќе...

Страница 42 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.