gogo

A+ R A-


Крива Паланка

pruga_miriadnaКинеска компанија е заинтересирана за тендерот за изградба на пругата Бељаковце-Крива Паланка кој вчера го објави Европската банка за обнова и развој. За ова во рамки на денешната посета на општина Крива Паланка информираше амбасадорот на Република Кина во Македонија...
Повеќе...
altОколу 120 џипови, 50-тина мотори , десетици офф-роад возила беа дел од денешната спортска манифестација „Рели Калин Камен 2016“ која се организира осма година по ред.Организатори се Здружението на граѓани  Авто мото клуб  „Офф Роад Осогово“ и општина Крива Паланка, која е и...
Повеќе...
НБРМ го зголемува бројот на валути во кои ќе се изразува курсот на денаротСамо во месец април, македонските граѓани изгубиле дури 4 милиони евра, како резултат на извлекувањето на орочените депозити од банките и преварањето на денарските во девизни депозити. Ова како податок може да се види на ФБ страницата на Народната Банка на Р.М.

„Над 217...
Повеќе...
altСеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет потврди дека  телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, денеска регистрираа серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 90...
Повеќе...
altВо уметничката галерија во Градскиот музеј во Крива Паланка синоќа беше отворена изложбата „Млади кривопаланечки уметници“.

Ова е прва заедничка изложба на младите ликовни уметници од Крива Паланка. Содржи триесетина дела од седум млади академски сликари и...
Повеќе...
altНа сметката на локалната самоуправа на општина Крива Паланка се префрлени околу 39,5 милиони денари од концесијата која бугарски „Минстрој“ ја исплати на државата за рудникот „Тораница“.Градоначалникто на Крива Паланка Арсенчо Алексовски рече дека со овие средства...
Повеќе...
mvr41Во Крива Паланка на ул. „Единство“ синоќа околу 21.00 часот  по претходна расправија и нарушување на јавен ред и мир, шеснаесетгодишник со клешта ја удрил С.А. (18) од Крива Паланка, при што и нанел телесни повреди во пределот на главата. Потоа со нож му нанел два убода во...
Повеќе...
altОколу 300 жители на селата Станци, Дренак и Дурачка река се отсечени од Крива Паланка, откако големо свлечиште предизвика прекин на сообраќајот. Дел од патот буквално не постои, затрупан е со огромна количина земја и камења од свлечиштето, а надлежните бараат алтернативно...
Повеќе...
altХуманоста се учи од мали нозе, а петтодделенците од основното училиште „Илинден“ од Крива Паланка покажаа дека таа лекција одлично ја научиле. На повикот за помош на семејството на Стојче Ѓеорѓиевски, невработен самохран татко на две деца на возраст од две и четири...
Повеќе...
altДолж магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, до граничниот премин Деве Баир, во тек е поставување нова хоризонтална и вертикална сигнализација.

Како што информираат од секцијата на Јавното претпријатие за државни патишта од Крива Паланка, на магистралниот пат се...
Повеќе...

Страница 6 од 28

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1047
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела1047
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216293
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795601
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.