gogo

A+ R A-


Крива Паланка

3e2a0668c3a72cc0ccb3bd56b298caccНа 08.01.2015 година во 11.30 часот во ПС-ОН-Крива Паланка било пријавено дека во с.Дурачка Река, Орце И.(50) починал како последица на гушење од чад.Имено, од шпорет на дрва се запалиле дел од кујнските елементи и алишта. Увид на местото на настанот извршиле инспектори од НККР, а...
Повеќе...
altОпштина Крива Паланка и авторот на Меѓународниот конкурс Невестинско поклонение на свети Теодор-тирон, Стојанче Величковски, го распишаа Меѓународниот конкурс за карикатура на тема „Мажот како колатерална штета во односот снаа-свекрва”.

Според критериумите за...
Повеќе...
http://emagazin.mk/Images/8d7fe0e9-524a-4fc7-97af-69f53080cb05-kamioni.jpgКумановската полиција поднесе кривична пријава против М.А. (40) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама. Во текот на 2014 година, пријавената со лажно ветување го довела во заблуда Р.Н. (43) од Крива Паланка дека ќе му купи камион и ќе го...
Повеќе...
altДвајца браќа од село Герман, кај Ранковце, киднапирале 25-годишна жена, ја ограбиле и ја силувале речиси две недели.

Имено, СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.С. (25) и Б.С. (32), двајцата од село Герман, општина Ранковце, поради постоење основи на сомнение за сторени...
Повеќе...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/%D0%9B%D0%B0%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%B0_(2).jpg/1024px-%D0%9B%D0%B0%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%B0_(2).jpgВкупно 153 килограми риба, од кои 51 килограм пастрмка и 102 килограми крап беа пуштени денеска во водите на Крива Река, на осум локации во Крива Паланка и на браната во село Отошница во општина Ранковце.Порибувањето го изврши Спортско рекреативнито рибиоловен клуб „Мрена...
Повеќе...
altВо заедничка акција на општинската организација на Црвен крст од Крива Паланка и компанијата „Вардар експорт-БИ“ обезбедени се 100 хуманитарни пакети кои ќе бидат доделени на ранливите групи од општината.Пакетите се обезбедени преку двомесечно одделување по еден...
Повеќе...
altКрива Паланка ќе издвои 10,5 милиони денари за Програмата за локален економски развој (ЛЕР) за 2016 година.Со Програмата  се утврдени развојните приоритети на општината кои ќе бидат насочени кон поддршка на локалниот економски развој, продлабочување на меѓуопштинската и...
Повеќе...
спироОсновното училиште „Кочо Рацин“ од Куманово и средното „Ѓорче Петров“ од Крива Паланка се првонаградени на јавниот повик на Министерството за образование и наука за најдобра училишна веб-страница во категориите за основни и за средни училишта. 

Во потесен избор...
Повеќе...
http://netpress.com.mk/wp-content/uploads/2014/09/bi4.jpgВчера околу 18.30 часот во близина на студенскиот дом „Томе Стефановски-Сениќ“ во скопска Автокоманда, пет непознати лица физички го нападнале И.А.(17) од Крива Паланка, ученик во АСУЦ „Боро Петрушевски“, а со привремен престој во студентскиот дом, при што му го одзеле...
Повеќе...
altНа автопатот Скопје – Куманово, кај клучката Хиподром, вчера во 6 часот и 20 минути се случила сообраќајна незгода во која едно лице го загуби животот. Како што соопштуваат од полицијата, дошло до судир на патничко моторно возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски...
Повеќе...

Страница 9 од 29

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8239
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13612
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154490
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033557
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.