gogo

A+ R A-


Крива Паланка

Screenshot-21Кривопаланчани денеска во 13.30 часот на Соларски мост одржаа протест против „исламизација на Крива Паланка“.

Организраторите велат дека протестот минал мирно, без инциденти и со масовна посетеност.

– Протестот помина во најдобар ред, мирно и без инциденти. Присутни...
Повеќе...
altДевет талентирани ученици од Крива Паланка се добитници на годинашните стипендии кои ги доделува локалната самоуправа на општина Крива Паланка.Комисијата за спроведување постапки за доделување стипендии одлучи пет средношколци и четири студенти од општината кои учат...
Повеќе...
altЈавното претпријатие за државни патишта допрва ќе ја оформува проектната документација за реконструкција и надградба на патната делница од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. За изготвување на проектот за овој сегмент од патниот Коридор 8 ќе бидат неопходни...
Повеќе...
hidrocentraliОд денеска официјално започна производство на електрична енергија во мини-проточни хидроцентрали на цевководите на потегот  од „Калин Камен“, главен резервоар во Крива Паланка, и село Станци – „фабрика за вода“.Хидро-елекратните се изградени со јавно-приватно...
Повеќе...
altСо поставување  камен темелник  денеска почна реализацијата на  проектот „Водоснабдување на лев брег, Крива Паланка – висока зона“ што се реализира со финансии од 23 милиони денари преку Владата и Министерството за транспорт и врски.

Ќе се гради главен доводен...
Повеќе...
donacija_teatarski_festivalСредствата од билетите од седмиот Меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“, вчера беа донирани во хуманитарни цели, за помош на наша сограѓанка со пресадена коскена срцевина.

Собраните средства во висина од 44.000 денари, градоначалникот на општина Крива...
Повеќе...
светска-банкаБордот на директори при Светска банка денеска одобри заем од 83 милиони евра за Проектот за надградба и развој на патиштата во Република Македонија. Целта на проектот е да ја подобри транспортната поврзаност за корисниците на патиштата долж Коридорот 8 помеѓу Скопје и...
Повеќе...
panihidaВо манастирот „Свети Јоаким Осогоски“, кај Крива Паланка, денеска се одржа панихида за сите загинати бранители на Република Македонија од воениот конфликт во 2001 година до денес – припадници на АРМ и на полициските сили, на која присуствуваше претседателот на Република...
Повеќе...
SAM_1723 (Medium)Општина Крива Паланка активно по втор пат  се вклучи во одбележување на традиционалните европски акции од масовен карактер „22 Септември“ – Ден без автомобили  и „Европска недела на мобилност 2015“ .

На настанот учествуваа околу 200 велосипедисти кои ја промовираа...
Повеќе...
altГрадоначалникот на општина Крива Паланка г-дин Арсенчо Алексовски заедно со заменик министерот за култура г-дин Драган Неделковиќ, пратеничката во Собранието на Р.М г-ѓа Слаѓана Митовска и директорката на Музејот во Куманово г-ѓа Анита Цветановска свечено ја пуштија во...
Повеќе...

Страница 10 од 28

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска697
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела697
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец215943
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795251
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.