gogo

A+ R A-


Колумна

altпишува - Оливер Арсовски


Се трчаше 20 дена кампања, се гласаше масовно, се броеја гласови, се славеше победата на Мите Андоновски за градоначалник на Кратово. А зарем некој очекуваше поинаков исход на локалните избори во Кратово. Оваа приказна веќе третпат се повторува...
Повеќе...

Штит од злото - новогодишна колумна

altФерид Мухиќ, големиот мајстор на филозофијата, во прекрасното четиво „Штит од злато“ запишал: „На езерото кое се наоѓа таму каде тоа никој не го знае, а во чие постоење не се сомнева ниту еден жив човек, кога некој ќе се роди се собираат онолку лебеди колку новородениот ќе...
Повеќе...
altпишува – Оливер АрсовскиВо очи секоја Нова година се заколнуваме дека ќе свртиме нов лист.

Се зарекуваме дека ќе ги оставиме цигарите и алкохолот и дека ќе ја исфрлиме фразата „што пие кафана?“

Од 1 јануари ќе ги раскинеме сите тајни врски, ќе се посветиме максимално на...
Повеќе...

Шехерезадманија

 ШЕХЕРЕЗАДМАНИЈА

пишува - Оливер Арсовски

*Еј, ќе наминам да те соберам во осум вечерва, ќе те носам на вечера во „Александрија“!

-Заборави, гледам Шехерезад, не ме чепкај до 21 часот...

*Злато, вечерва сум сам, кажи му на сопругот дека ќе одиш на фризер и дојди кај мене.....
Повеќе...

Кратовци, водете љубов!!!

Кратовци, водете љубов!!!

пишува: Оливер Арсовски

 Не сакам да чујам дека некој во нашата општина не разбрал за владината кампања за зголемување на наталитетот. Можеби порано сте можеле да се правдате дека Кратово било слепо црево, дека сме биле крајот на светот и дека за...
Повеќе...

Туристичка „фатаморгана“

Туристичка „фатаморгана“

пишува: Оливер Арсовски

Има еден град во кој...


Слика прва: Подзагреани германски туристи јаваат на магариња, во едната рака држејќи лименки „скопско“, а во другата македонски знаменца, додека дедо Трајан и синовите ги рашетуваат по...
Повеќе...

Феноменот „Рингишпил“

Феноменот „Рингишпил“

пишува: Оливер Арсовски

Забавата заврши. Крај. Нема веќе ринги шпил. На тринеделната еуфорија која до максимум ги обземаше децата, но и повозрасните жители на Кратово, и дојде крајот. Животот продолжува, на истиот начин како што се одвиваше и пред...
Повеќе...

Страница 3 од 3

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.