gogo

A+ R A-


Колумна

5-yearsКако вчера да беше денот кога се појави првиот текст на порталот „АБЕРЏИЈА“. На 21 јануари 2010-та година, осамна првата статија. Од тогаш до денес минаа пет години, беа објавени над 2.500 статии, безброј авторски фотографии, илјадници лајкови на Фејсбук. Денес „АБЕРЏИЈА“ -...
Повеќе...
altНа старт да расчистиме со една стара заблуда. Во ова модерно време никој веќе не посакува Дедо Мраз да му донесе пакетче полно со чоколади, ниту тренерки или патики. Денеска дедомразовската желба на младите е најнов модел на телефон, по можност Ајфон, Самсунг, ЛГ или ХТЦ...
Повеќе...
alt„Драг Аристотеле, ми се роди син. Многу сум им благодарен на боговите, не затоа што ми се родил син, туку затоа што се родил тогаш кога ти живееш. Се надевам дека одгледан и воспитан од тебе, ќе биде достоен за нас и за власта што ќе ја наследи“. Со овие зборови македонскиот...
Повеќе...
altХуманоста не познава граници, а најмалку географски. Трогателните стории кои порталот www.aberdzija.com ги објави неодамна за четиригодишната Ања Арсовска од Кратово и Христина Николовска (21) од кратовското село Куклица, благодарение на интернетот допреа преку Атлантикот до...
Повеќе...
alt„АБЕРЏИЈА“ - порталот за Кратово и Осоговскиот регион“ продолжува континуирано да расте. Доказ се бројките, а тие велат дека денес порталот www.aberdzija.com достигна 1.000.000 (милион) посети и преку 4.000.000 милиони прелистувања на страници. Проектот започна „срамежливо“ пред околу...
Повеќе...
altУра-бура, бидна првото извлекување од наградната игра „Фискална во рака - награда без мака“. Пристигнаа околу 800.000 пликови на адресата на државна Лотарија, легнаа на сметката на државна Пошта околу 12 милиони денари (200.000 евра), се офајдија печатниците и трафиките од...
Повеќе...
altпишува - Оливер Арсовски

Кога човек ќе направи убаво дело, ред е да биде пофален. Кога ќе згреши, треба да ги издржи критиките. Епа, драги мои сограѓани, почитувани кратовчани, овојпат заслуживте негативни критики. Синоќа на платото пред Домот на културата во Кратово не...
Повеќе...
altпишува - Оливер Арсовски

Денес се навршуваат точно 100 години од Букурешкиот договор. 100 години од големата неправда која големите светски сили му ја нанесоа на македонскиот народ. 100 години од собирот на кој европските политички „мршојадци“ ја распарчаа нашата земја...
Повеќе...
altБеше 16.20 часот. Само што ја изгледав трогателната и трагична приказна на „Сител“ за опожареното семејство Додеви од Приковци, заѕвони мојот мобилен телефон. Непознат број. Слушнав вознемирен глас на повозрасна жена. Се претстави како Цветанка Ивановска од Скопје...
Повеќе...
altОливер Арсовски - Кратово

Оваа приказна своите корени ги има пред 5 години, кога еден убав пролетен сончев ден во мојот кабинет осамна „еднометарскиот“ портрет на големиот антички филозоф и етичар Сократ. Изненадувањето ми го приреди тогашниот матурант Емран Мустафов...
Повеќе...

Страница 2 од 3

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.