gogo

A+ R A-


Култура

clip_image002ЗАВРШЕН НАСТАН ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ „ОПШТИНСКО КОРИСНА РАБОТА – ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ“

Промоција на реализираните активности

22.03.2017година 13.00 часот

Мултимедијален центар (Кино сала) – Кратово

Опшина Кратово во рамките на програмата „Општинско корисна работа“ во...
Повеќе...
altСекоја држава има свој приоритет и интерес да го подобри и да го унапреди својот образовен систем, така што постојаните анализи на образованието и барањето на соодветни и практични решенија секогаш се во насока да се поддржува она што е ново и да се одржува она што е добро...
Повеќе...
altВања Лазарова ќе остане запаметена како голем уметник и еден од најдобрите изведувачи на изворни народни песни. „Со маки сум се родила“, „Петро Петроленко“, „Многу ми го фалат бабо“, „Параходот ми замина“, „Легнала Ѓурѓа на рамно гумно“, „Во ливаѓе ладен извор има“...
Повеќе...
фотографија на Daniel de la TodorovskiФ А К Е Л

Во чест на св.ЃОРЃИ КРАТОВСКИ

НЕМО ЈА ГЛЕДАМ ФРЕСКАТА
НА ЖИВОТОТ
КАКО ФАКЕЛ
ПЛАМЕН ФРЛА
ЧИНИШ СЕКОЈ МИГ
ПЛАЧОТ ЌЕ ИМ ВРНЕ
НА КРАТОВСКИТЕ ГРЛА
ЗА МАЧЕНИКОТ ШТО ГО СЛАВАТ
ЗА ДОЖДОТ ШТО ВЕРАТА
ЌЕ ПРЕГРНЕ
ЗА ИСКРИ ШТО ФРЧАТ ПО НЕБЕСА ГОРЕ
ЗА МЕТАНИЈА НА ОГНОТ...
Повеќе...
http://kratovo.mk/wp-content/uploads/2012/06/sveti%20gorgi.jpgОПШТИНА КРАТОВО

во соработка со

ЈОУ ДОМ НА КУЛТУРА „ЛАЗАР СОФИЈАНОВ“

РАСПИШУВА:

НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА ЛИТЕРАТУРНА И ЛИКОВНА ТВОРБА

НА ТЕМА „СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ – СВЕТИЛНИК И ЗАКРИЛНИК НА КРАТОВО“

Општина Кратово по повод патрониот празник на Кратово...
Повеќе...
180px-Pavel_ShatevВо Кратово на 30-ти Јануари 2017 година (понеделник) од 11 часот, каде што е поставена спомен бистата на Павел Шатев, ќе се одржи панахида со што ќе се одбележи годишнината од смртта на познатиот македонски револуционер, родољуб и публицист.

Почит на последниот македонски...
Повеќе...
фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

http://www.youtube.com/watch?v=9x4JwMGxCLo

http://www.facebook.com/aberdzija/

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal
фотографија на Stojance Andonov DitoУште еден хуман гест стигна денес до нас од група луѓе познати како „промотори“ на Кратово. Неколкумина уметници и хуманисти изработија подароци за тимот кој ќе го оперира Давид Стојановски во Виена, како мала поддршка за успешна операција и заздравување на младиот...
Повеќе...

Страница 8 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.