gogo

A+ R A-


Култура

https://cdn1-bitmedia1.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2015/01/bozic-obicaji-1389007167-422985.jpgМАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“ - 05.01.2017 година 13.00 часот

Мултимедијален центар (Кино сала) – Кратово

Влезот е слободен

Веќе петта година по ред, во организација на општина Кратово и Музејот на град Кратово, традиционално се одржува  Мал Божиќен...
Повеќе...
фотографија на Митко Пенџуклиски - Кратово (средно училиште)Во холот на средното училиште „Митко Пенџуклиски“ во Кратово, се одржа традиционалнот новогодишен базар. Оваа активност на учениците е во рамки на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“, кој има за цел зајакнување на врската...
Повеќе...
фотографија на Аберџија / Aberdzija news portalВо организација на Сојузот на борци во Кратово, денеска се одржа историски час во Музејот на Кратово. Свое предавање имаше историчарот Миле Марковски, а учениците од основното и средното училиште прочитаа песни и реферати посветени на Даме Груев, Свети Климент Охридски и...
Повеќе...
altУчениците од V-Б одделение во кратовското основно училиште „Кочо Рацин“, заедно со својата учителка Лидија Арсовска, денес беа во посета на децата од дневниот центар за лица со посебни потреби во Кратово. Петтодделенците однесоа новогодишни подароци, честитки и...
Повеќе...
altСојузот на борци во Кратово продолжува со активности со кои ја реализира годишната програма. Професорот по историја и претседател на боречката организација, Миле Марковски, пред поголем број гости одржа историски час за учеството на Македонија во Првата и Втората...
Повеќе...
altПреку проектот „Фискална едукација на младите“ на УЈП, средношколците од Кратово имаат можност да добијат појасна слика за тоа што претставува данокот и која е општествената корист од плаќањето на даноците. Проектот се спроведува во рамките на образовниот систем како...
Повеќе...
altПесните кои се пееле на празниците, славите и по повод разни значајни моменти од битисувањето на луѓето од кратовскиот крај, дочекаа да бидат објавени во најновата книга на Родна Величковска „Обредната пејачка традиција во Кратовскиот регион“.

Книгата ја истакнува...
Повеќе...

Страница 9 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.