gogo

A+ R A-


Култура

altНајубавиот наш ден!

50 години од матурата

Мина 2020 лето Господово,

Мина 2021 лето Господово,

а сега чекориме во новото

2022 лето Господово!

Тече животот и деновите,

како водата во реката,

тече. да не потсети

дека мина средношколскиот

и студентскиот живот,

мина нашата...
Повеќе...
Можеби е цртан на стоењеНа 11 јуни, сабота, со почеток во 20 часот, во Мултимедијален центар (кино сала) во Кратово, театарот ,,Чекори" премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска претстава ,,Гласови", во режија на Маја Ѓурчевска. Улогите ги толкуваат Марко Џамбазоски и Никола Димевски. Делото...
Повеќе...
altВо рамки на проектот “Мозаик Инсталација како културна соработка и современо живеење – Платформа за меѓународна соработка“, кој е подржан од Амбасадата на Р.Бугарија и Општина Кратово се изработува мозаик на заедницата на надворешен ѕид со површина од 25м2, каде што...
Повеќе...
https://republika.mk/wp-content/uploads/2022/05/281170133_1857005447827163_5517997875244456965_n-960x498.jpgСо проекција на 40-тина филмови, 50-тина настани и 20-тина домашни и интернационални гости, Филозофското друштво на Македонија и тимот на Филозофскиот филмски фестивал (12. ФФФ) го најавија 12-тото издание на Фестивалот чијашто Главна програма ќе се одржи од 1-ви до 9-ти јуни, а...
Повеќе...
altВо Музеј на град Кратово, синоќа свечено беше отворена изложбата на традиционални балкански народни носии во организација на општина Кратово и Ансамбл Македонија од Скопје. На изложбата беа претставени традиционални народни носии од Балканот од крајот XIX и почеток на XX...
Повеќе...

Страница 2 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.