gogo

A+ R A-


Култура

Фотографија на Dragan Georgievski.„Кратовски тамбураши“ се вртија со уште една престижна награда од гостувањето во Ќустендил, каде викендов се одржа Националниот фестивал на шлагерска и староградска песна. Во конкуренција на 63 изведувачи, кратовскиот состав стигна до првото место и ги освои срцата на...
Повеќе...
Фотографија на Музеј На Град Кратово.

Петок (1 септември 2017), 12.30 часот, Музеј на град Кратово
„КОЈ ЌЕ ДОЈДЕ, ПИШМАН ЌЕ БИДЕ - КОЈ НЕМА ДА ДОЈДЕ, ПОГОЛЕМ ПИШМАН КЕ БИДЕ“

altМеѓународна манифестација „Европски фестивал на тамбурашки оркестри“– Кратово 2017 ќе се одржи по седми пат на 8 јули годинава.

Настанот е под покровителство на Министерството за култура, градоначалникот на општина Кратово и Здружението за култура и уметност...
Повеќе...
altПокрај главната сцена во центарот на градот, Кратово за време на „Златни денови“ ќе пулсира и на градскиот базен. За забава ќе биде задолжено познатото диџејско трио кое и минатата година направи луда журка, а нивните имиња се гаранција дека и годинава публиката ќе си...
Повеќе...
Фотографија на Меѓународна Детска Ликовна Колонија „Лазар Софијанов“ Кратово.Успешно заврши уште една, 24-та по ред Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов“ Кратово во организација на ЈОУ Дом на култура „Лазар Софијанов“ Кратово, во која зедоа учество дваесет и осум млади уметници и пет ментори од Македонија (Прилеп, Кочани, Н.Село...
Повеќе...
https://media.licdn.com/mpr/mpr/shrinknp_400_400/AAEAAQAAAAAAAAiRAAAAJDFiOWY4ODJlLWNlYTItNDAyMC04MTAwLWE0YTJhODI3YWVkZA.jpgНа 10 јуни започнува летниот распуст за учениците. Многумина мислат дека истото важи и за наставниците. Замислете, дури и моите дома до пред некоја година ме прашуваа, дали секој ден ќе одам на работа. А секој втор што ме сретнува ми го поставува прашањето „ И што правите...
Повеќе...
Фотографија на Манускрипт - Здружение на писатели.

Сабота, 10 јуни, 12 часот, Музеј на Кратово

Фотографија на Митко Пенџуклиски - Кратово (средно училиште).

Делот во кој говорат учениците од „Митко Пенџуклиски“ почнува во 27-та минута од видеото...
http://www.youtube.com/watch?v=kOMQrI-3A1I

althttp://www.youtube.com/watch?v=HEV0_gMznG8

Околу 200 пензионери од Кратово, Крива Паланка, Куманово и скопските општини Центар, Аеродром и Чаир, покажаа дека животот во седмата и осмата деценија може да биде интересен и полн со уживање. Шесте пензионерски здруженија денес со песни, ора...
Повеќе...

Страница 7 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.