gogo

A+ R A-


Култура

altВо категоријата јуниори, готвачот Цветанче Тодоровски од Кратово од ресторанот “Етно село Тимчевски“ – Куманово доби златен медал за подготвување на паста и бронзен медал во black boks - блек бокс категоријата за јуниори.

Меѓународниот гастрономски натпревар се одржа на...
Повеќе...
sveta-petkaИако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева.

Православните верници денеска ќе ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот...
Повеќе...
altФотоклубот Куманово организира изложба под наслов „Коритон“ посветена на градот Кратово. На истата може да земат учество сите љубители на фотографијата и истата е бесплатна. Сите заинтересирани за учество на изложбата своите дела можат да ги достават по електронски...
Повеќе...
altПретставата „Детски Парлемент“ на ООУ „Кочо Рацин“ од Кратово во соработка со Дневниот Центар за лица со телесна или ментална попреченост од Кратово освои награда на Драмскиот фетсивал за лица со и без хендикеп „ИГРИ БЕЗ МАСКА“ – ТЕАТАР БЕЗ ДИСКРИМИНАЦИЈА!...
Повеќе...
altПроменливите температурни разлики ги загрижуваат сите - здравите, болните, возрасните, па дури и помладите се соочуваат со здравствени проблеми. Главоболки, вртоглавици, мускулни болки, нагли промени во притисокот и недостиг на енергија - се само некои од проблемите со...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=lPe0A-isnOQ

http://www.etnofilmzlatna.ro/wp-content/uploads/2016/06/slide-etno-film-1.jpgВо Музејот на Кратово утре (петок) почнува петтиот меѓународен фестивал на етнолошки филмови „Кратово 2016“. На него ќе бидат прикажани 34 етнолошки филмови снимени од автори и на локации од сите страни на светот. Македонското етнолошко друштво ќе биде домаќин на автори од...
Повеќе...
altХрамот на „Св.Воведение на Пресвета Богородица“ во кратовското село Шлегово доби нов изглед, откако беа направени низа градежни и санациски зафати.

На црквата стара 155 години ѝ беше направена демонтажа на постоечкиот покрив од камени плочи, а се постави нова покривна...
Повеќе...
Tvorestvoto-na-Danco-Ordev-pred-prilepcaniВо салонот на Музеј на град Кратово во среда (07.09.2016 година) со почеток во 12 и 30 часот ќе биде отворена Изложбата на слики од Данчо Ордев. 

 Данчо Ордев е роден на 7.5.1945 година во Скопје. Училиште за применета уметност завршил во Скопје. Дипломирал на Академијата за ликовна...
Повеќе...

Страница 10 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.